Jak morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wpłyną na najbliższe sąsiedztwo, a także jak wygląda aktualny harmonogram prac związany z budową bazy serwisowej w Łebie? Odpowiedzi na te pytania mieszkańcy powiatów lęborskiego i słupskiego będą mogli poznać podczas spotkania informacyjnego organizowanego przez spółki Equinor i Polenergia, które wspólnie rozwijają farmy na morzu. Wydarzenie odbędzie się 4 grudnia br. w Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk w Łebie, przy ul. Kościuszki 88, w godzinach 17.00-19.00.
Equinor i Polenergia prowadzą otwartą komunikację z mieszkańcami regionów, w których realizowane są projekty morskich farm wiatrowych. Dlatego co kwartał organizowane są bezpośrednie spotkania z lokalną społecznością. Ich celem jest zapewnienie dostępu do aktualnych informacji nt. projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3, wyjaśnianie pojawiających się wątpliwości, budowanie wzajemnego zrozumienia i zaufania odnośnie do realizowanych inwestycji.
Podczas najbliższego spotkania mieszkańcy Łeby dowiedzą się, jak kształtuje się harmonogram prac związanych z budową bazy serwisowej oraz jaki jest obecnie stan zaawansowania prac nad morskimi farmami wiatrowymi. Wydarzenie będzie jednocześnie doskonałą okazją, by wyrazić swoją opinię w temacie projektów i zgłosić do nich ewentualne uwagi.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię na Morzu Bałtyckim, będą oddalone od 22 do 37 km od linii brzegowej. W Łebie powstanie natomiast baza serwisowa, która będzie odpowiadać za bezpieczne funkcjonowanie farm przez cały okres ich użytkowania. Znajdą się w niej między innymi centrum zdalnego sterowania, magazyn części zamiennych, nabrzeże do cumowania specjalistycznych statków, a także nowoczesna, przyjazna środowisku przestrzeń biurowa. Inwestycja stanowi szansę na rozwój dla miasta i regionu, a także stworzy nowe, atrakcyjne miejsca pracy.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, dysponujące łącznie mocą wytwórczą do 1440 MW, będą w stanie dostarczyć czystą, odnawialną energię do ponad 2 mln gospodarstw domowych. Pierwsza energia popłynie z nich do sieci już w 2027 roku, a komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano na 2028 r.