Instytut Oceanologii PAN od lat działa w programie Euro-Argo, wodując pływaki Argo w Arktyce Europejskiej oraz na Morzu Bałtyckim. 24 września 2023 r. konsorcjum Argo-Polska, którego IO PAN jest liderem, po raz pierwszy zwodowało Argo BioGeoChemiczne (BGC Argo) (WMO 1902683).
Jak informuje Instytut, jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż pływak typu core. Oprócz standardowych pomiarów CTD, nasze BGC Argo wykonuje pomiary czterech dodatkowych właściwości wody morskiej:
- koncentracja tlenu rozpuszczonego w wodzie,
- koncentracja chlorofilu-a,
- irradiacja
- CDOM.
Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w Głębi Gdańskiej. Urządzenie jest typu PROVOR z systemem transmisji danych Iridium.
Dane można znaleźć na: https://fleetmonitoring.euro-argo.eu/float/1902683. Instytut zaprasza wszystkich chętnych do współpracy.
Argo Polska jest komponentem globalnej sieci obserwacji in situ oceanu światowego bazującej na autonomicznych pływakach ARGO. Sieć Argo obejmuje około 4000 urządzeń pływających obecnie w oceanie. Aby utrzymać jej wystarczającą gęstość (tj. pływaki odległe od siebie średnio o 300 km) co roku należy umieszczać w wodzie blisko 800 urządzeń (w tym około 250 w ramach Euro-Argo, jej komponentu europejskiego).
Źródło: Instytut Oceanologii PAN