UE przeznaczy 67 mln euro na transgraniczne projekty OZE

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) podpisała umowy grantowe na realizację pięciu transgranicznych projektów energii odnawialnej (CB RES) o łącznej wartości ponad 67 mln euro. Wsparcie obejmuje trzy projekty studialne i dwa wykonawcze, w tym morska farma wiatrowa.

Wśród kluczowych projektów znalazł się polsko-niemiecki UNITED HEAT, dotyczący budowy elektrociepłowni na biomasę o mocy 25 MW po stronie polskiej oraz sieci ciepłowniczej w Görlitz. Projekt obejmuje także integrację ciepła odpadowego z oczyszczalni ścieków.

Pozostałe projekty to m.in. terminal importowy amoniaku w Rotterdamie (CICERONE-Ammonia), estońsko-łotewski park wiatrowy (Saare-Liivi Offshore Wind Park) oraz farma wiatrowa na Łotwie (Utilitas Lode-Penuja). W przypadku projektu offshore, CINEA wesprze realizację oceny oddziaływania na środowisko, oceny lokalizacji projektu, badania łańcucha dostaw projektu farmy wiatrowej oraz badania potencjału rozwoju technologii.

Badania przygotowawcze

Ponadto deweloperzy czterech nowych projektów podpisali umowy o dotacje na łączne wsparcie z CEF w wysokości ponad 1 mln euro. Nowo podpisane działania obejmują takie obszary jak produkcja zielonego wodoru i morska energetyka wiatrowa. Działania te obejmują 5 państw członkowskich. Badania przygotowawcze mogą pomóc promotorom projektów w wyborze najlepszej koncepcji projektu i zawarciu umowy o współpracy, umożliwiając wsparcie projektów przed uzyskaniem oficjalnego statusu projektu CB RES.

Nowe badania przygotowawcze to:

PoHyC: instalacje wiatrowe i słoneczne w regionie pomorskim w Polsce i Niemczech do celów wytwarzania odnawialnego wodoru w skali gigawatów

MDQGFT: przyszły terminal magazynowania i tankowania paliw, który będzie zasilany energią odnawialną w pobliżu portu Sines w Portugalii.

DK-DE OWF: Transgraniczna morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim – projekt o mocy około 1 GW, zlokalizowany w duńskiej części Morza Bałtyckiego, podłączony wyłącznie do niemieckiej sieci krajowej.

HansaLink: Morska farma wiatrowa o mocy 4 GW na Morzu Północnym podłączona do hybrydowego systemu wysokiego napięcia rozwijanego między Niemcami a Szkocją.

Od 2021 roku UE przeznaczyła łącznie 91,1 mln euro na wsparcie 14 projektów transgranicznych OZE w 10 państwach członkowskich.

Zostaw komentarz

Strona główna » UE przeznaczy 67 mln euro na transgraniczne projekty OZE