Udane zbiory wodorostów na morskiej farmie wiatrowej Kriegers Flak

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Wraz z rosnącą konkurencją o przestrzeń na morzu, hodowla wodorostów i małży w wodach morskich między turbinami wiatrowymi może stać się rzeczywistością. Nowe badanie pokazuje, że możliwe jest wykorzystanie morskich farm wiatrowych do produkcji żywności, przy jednoczesnym zaspokojeniu zapotrzebowania na energię odnawialną w północnej Europie. Jadalne wodorosty są uprawiane na obszarze morskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak, największej jak dotąd w Skandynawii, położonej na południe od Zelandii.

Hodowla wodorostów to efekt projektu WIN@sea, czyli współpracy badawczej między duńskimi uniwersytetami, producentami małży i wodorostów, Kattegat Centre i Vattenfall.

– Właśnie zebraliśmy pierwsze wodorosty. To ważny kamień milowy. Hodowla wodorostów i małży ma potencjał do pobierania składników odżywczych ze środowiska morskiego i przekształcania ich w żywność. Daje nam to wyjątkową okazję do poprawy jakości środowiska morskiego, przy jednoczesnej produkcji zdrowych owoców morza – mówi kierownik projektu WIN@sea i naukowiec Annette Bruhn z Wydziału Nauk Ekologicznych Uniwersytetu w Aarhus.

Uczestnicy projektu informują, że uprawa wodorostów była stosunkowa niska w porównaniu z efektami, których zwykle oczekuje się w bardziej zasolonych wodach.

– Zdobywamy jednak bezcenną wiedzę na temat wyzwań i możliwości związanych ze współdzieleniem przestrzeni oceanicznej przez różne branże. Niewątpliwie pomoże to w ułatwieniu podobnych inicjatyw i potencjalnych wysiłków na rzecz zwiększenia skali w najbliższej przyszłości – czytamy na stronie projektu.


Oprócz uprawy wodorostów i małży, współpraca badawcza obejmuje również monitorowanie środowiska morskiego wokół duńskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak. Celem jest monitorowanie wpływu fundamentów turbin i otaczających je sztucznych raf na życie morskie w tym obszarze.

Świeżo zebrane wodorosty zostaną wykorzystane do produkcji pasty z wodorostów i tortilli z wodorostów w szkole gotowania WIN@sea Family Ocean Cooking.

Akwakultura znajduje się w centrum uwagi Unie Europejskiej. W ubiegłym roku informowaliśmy, że Komisja Europejska ogłosiła 18 nowych projektów, które otrzymają w sumie 106 mln euro na wsparcie misji UE „Odbudowa naszych oceanów i wód”. Projekty będą realizowane m.in. na wodach Morza Bałtyckiego. Część projektów będzie testowanych na terenie morskich farm wiatrowych.

Źródło: Vattenfall, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje