Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. Agencja Rozwoju Przemysłu analizuje zaangażowanie w budowę jack-up’ów
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) analizuje zaangażowanie się w budowę statków instalacyjnych dla sektora morskich farm wiatrowych. Katarzyna Frendl, rzeczniczka prasowa ARP poinformowała naszą redakcję, że ARP przewiduje w tym zakresie partnerstwa oraz prowadzi rozmowy.
2. Taranko: Zróżnicowanie ceny maksymalnej dla offshore wind to odpowiedź na postulaty branży
Rząd ma w planie nowelizację ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (tzw. ustawa offshore wind), która ma zapewnić odrębne poziomy cen maksymalnych dla inwestycji zlokalizowanych w różnych obszarach. Dotychczasowo w projekcie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska pojawiła się pojedyncza stawka 512,32 zł/MWh. – Idea „złotego środka” nie istnieje w przypadku ceny maksymalnej w aukcjach dla projektów położonych w różnych ławicach w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego – mówi w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl Dominika Taranko, dyrektorka zarządzająca i wiceprezeska Wind Industry Hub. Od obecnie procedowanych zmian będzie zależało powodzenie dalszego rozwoju offshore wind w Polsce.
3. Motyka: MKiŚ ma pomysł na przyspieszenie inwestycji w morskie farmy wiatrowe
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma konkretny pomysł na przyspieszenie i usprawnienie realizacji morskich farm wiatrowych – stwierdził wiceszef resortu Miłosz Motyka w ubiegłym tygodniu w rozmowie z Rzeczpospolitą.
4. EBI zatwierdził finansowanie dla MFW Bałtyk 2 i 3
Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zatwierdziła finansowanie dla projektów dwóch morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku o łącznej mocy 1440 MW. Prawdopodobnie chodzi o projekty MFW Bałtyk 2 i MFW Bałtyk 3 realizowane przez Equinor i Polenergię.
5. Sześć ofert w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie bazy serwisowej w Ustce
Sześć ofert wpłynęło w ogłoszonym przez spółkę PGE Baltica przetargu na wyłonienie wykonawcy odpowiedzialnego za zaprojektowanie i wybudowanie bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych w Ustce.