Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. Polskie firmy łączą siły w budowie CTV i SOV dla morskich farm wiatrowych
Cztery przedsiębiorstwa rozpoczęły w listopadzie strategiczną współpracę przy budowie i zarządzaniu flotą jednostek CTV (Crew Transfer Vessels) i SOV (Service Operation Vessels) dla polskiego sektora offshore wind. Inicjatywa ma kluczowe znaczenie dla rozwoju krajowego łańcucha dostaw w branży morskiej energetyki wiatrowej.
2. Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy offshore wind
Rada Ministrów 13 listopada 2024 r. przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowelizację ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (UD159). Wydanie rozporządzenia ws. ceny maksymalnej będzie poprzedzone zasięgnięciem opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
3. Prawne aspekty kontraktów w offshore wind. Prezentacja raportu Wind Industry Hub i DWF Poland
Eksperci Fundacji Wind Industry Hub oraz kancelarii prawnej DWF Poland przygotowali raport stanowiący dogłębną analizę kluczowych aspektów kontraktowania w sektorze morskich farm wiatrowych – od standardów umownych po kwestie ryzyka i odpowiedzialności. Prezentacja publikacji „Realizacja morskich farm wiatrowych – prawne aspekty kontraktów w sektorze offshore wind” odbędzie się już za tydzień 20 – 21 listopada 2024 r. podczas Konferencji Offshore Wind Poland 2024, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
4. Do Portu w Gdyni dotarł pływający dźwig Svanen. Rozpocznie budowę morskiej farmy Baltic Power
Do Portu w Gdyni zawinął unikalny w skali świata statek – Svanen – specjalistyczny pływający dźwig z floty Van Oord przeznaczony do instalacji fundamentów morskich farm wiatrowych. To ta jednostka na początku 2025 r. rozpocznie pierwszą w historii w polskiej części Morza Bałtyckiego budowę morskiej farmy wiatrowej – Baltic Power.
5. Polskie farmy wiatrowe na Bałtyku otrzymają wsparcie z KPO. Drugi i trzeci wniosek z pozytywną opinią KE
Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała drugi i trzeci wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), otwierając drogę do największego w historii jednorazowego transferu środków unijnych do naszego kraju. Wśród kluczowych beneficjentów tego historycznego finansowania znajdzie się sektor morskiej energetyki wiatrowej.