Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. Baza serwisowa w Ustce. Dziewięć ofert w przetargu na inżyniera kontraktu
Aż 9 ofert wpłynęło w przetargu ogłoszonym przez PGE Baltica na wybór inżyniera kontraktu do nadzoru projektu i budowy bazy serwisowej w Ustce.
2. Jest decyzja środowiskowa dla zakładu produkcji łopat wiatrowych w Szczecinie
W dniu 26 września 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję Nr 13/2024 o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szczecinie Skolwinie. Zakład będzie zatrudniać ok. 1130 pracowników.
3. Baltic Power zrealizował pierwszy przewiert dla podmorskich kabli
W okolicy Lubiatowa zakończono prace nad pierwszym z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem morza, który został wykonany bez bezpośredniej ingerencji w cenne przyrodniczo obszary. Ten element inwestycji umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W tunelu o długości 1,4 km zostaną umieszczone kable przesyłające energię. Prace były wykonywane z wykorzystaniem technologii przewiertu sterowanego.
4. Wkrótce przetarg na wynajem jednostki W2W wraz z załogą dla MFW Baltica 2
Duński Ørsted przymierza się do wynajmu jednostki serwisowej W2W (Walk-To-Work) wraz z załogą na potrzeby realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, projektu realizowanego wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną. Przetarg ma zostać ogłoszony nie wcześniej niż 18 listopada 2024 r.
5. Mierzwiński: Wrażenia po Hamburgu. Europejskie trendy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej
Hamburg od zawsze był bramą do Europy oraz centrum wymiany towarów, idei i technologii. Dziś niepowtarzalny klimat tego miasta napędza transformację energetyczną kontynentu, co widoczne było podczas międzynarodowych targów WindEnergy Hamburg 2024. Historia tego miasta i otaczających go landów jest burzliwa i kręta – podobną ścieżką kroczy obecnie morską energetyka wiatrowa. Nadchodzą niepewne, ale i z wieloma szansami, złote czasy dla tego sektora – pisze w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl Maciej Mierzwiński, ekspert ds. łańcuchów dostaw oraz prezes CEE Energy Group.