TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. GP Baltic potwierdza zdolność do budowy statków serwisowych z Petrobaltic

Grupa Przemysłowa Baltic sp. z o.o. poinformowała, że dniu 20 lipca br. w siedzibie w Gdańsku odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Grupy Przemysłowej Baltic, Baltic Operator oraz Petrobaltic – Grupa Orlen. Rozmowy dotyczyły budowy statków serwisowych do obsługi morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

2. Okiem prawnika: gospodarowanie gruntami zalądowionymi

W ostatnim czasie powstało zamieszanie wokół portu w Ustce. Konkretnie chodzi o budowę portu zewnętrznego, który miałby zostać wykorzystany również na potrzeby Morskich Farm Wiatrowych. Czy taki port powstanie i kiedy, tego nie wiemy obecnie, ale jeśli tak się stanie, to kto będzie gospodarował tymi terenami zgodnie z przepisami prawa? Zastanawia się mecenas Oliwia Radlak, radca prawny z Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Sp.p.

3. FAMUR uzupełnia kompetencje na rynku energetyki wiatrowej

20 lipca 2023 r. Grenevia SA nabyła pakiet ok. 75% akcji w kapitale zakładowym spółki Total Wind PL. Akwizycja Total Wind PL to istotny krok w dywersyfikacji segmentu FAMUR, który w Grupie Grenevia skupia technologie, produkty i usługi dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej. Wartość transakcji wyniosła ok. 4,5 mln euro. Konsekwentne zwiększanie zaangażowania w sektorze wiatrowym pozwala rozszerzać działalność zakładów produkcyjnych Famuru, pozostając także ważnym elementem wdrażania Strategii Zrównoważonego Rozwoju.

4. Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia – wybór wykonawcy coraz bliżej

Projekt PPP „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia” wszedł w kolejną fazę: 4 lipca uczestnicy dialogu otrzymali oficjalnie zaproszenie do złożenia oferty. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów inwestycyjnych przekraczającą 5,5 miliarda złotych. EY, wraz z kancelarią DZP oraz Databout doradzają przy tym złożonym przedsięwzięciu.

5. PGE Baltica angażuje polskie podmioty w badania ichtiofauny dla MFW Baltica 1

Jednym z kluczowych etapów w procesie inwestycyjnym offshore jest sporządzenie charakterystyki środowiska przyrodniczego. Nie jest to możliwe bez przeprowadzenia szeregu badań na obszarze planowanej farmy wiatrowej i infrastruktury przyłączeniowej. To okazja do podjęcia współpracy
 z polskimi przedsiębiorcami, którzy mogą włączyć się w łańcuch dostaw dla branży offshore. I taka właśnie współpraca została nawiązana z miejscowymi rybakami – informuje PGE Baltica.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły