TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. Jest projekt rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód między Władysławowem a Łebą

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie „przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego – wody przyległe do brzegu morskiego na odcinku od Władysławowa do Łeby”. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury obejmuje inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi.  

2. Energa Wytwarzanie i Northland Power będą wspólnie serwisować morskie farmy wiatrowe

Dzięki zgodzie wydanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN oraz kanadyjska firma Northland Power mogą stworzyć w Polsce wspólne przedsiębiorstwo joint venture świadczące usługi serwisowania morskich farm wiatrowych. Nowa spółka prowadzić będzie działania w zakresie m.in. technicznego zarządzania infrastrukturą morskich farm wiatrowych, zarządzania aktywami komercyjnymi, kwestiami BHP oraz ochrony środowiska.

3. PORR zrealizuje budowę części morskiej portu instalacyjnego w Świnoujściu

PORR S.A wygrała przetarg na budowę morskiej części terminala instalacyjnego w Świnoujściu. Trwa procedura wyboru inżyniera projektu. Firma wykona część hydrotechniczną terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Prace mają zakończyć się maksymalnie do 31 lipca 2025 r.

4. Inwestycje PSE w sieci dla morskich farm wiatrowych na liście PCI

Cztery inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w sieci przesyłowe na Pomorzu na potrzeby wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych znalazły się na nowej liście Projects of Common Interest (PCI) i Projects of Mutual Interest (PMI), opublikowanej przez Komisję Europejską.

5. Samorządy – most łączący edukację i biznes na rzecz rozwoju kadr dla zielonej energetyki

„Wszystkie ręce na pokład” – to apel płynący od przedstawicieli wielu branż, które będą akceleratorem rozwijającej się nowoczesnej i inteligentnej, zielonej gospodarki w Polsce. Niedobory wykształconych specjalistów, którzy posiadają wiedzę i umiejętności adekwatne do wymagań przemysłu i firm, to problem, który dotyka już dziś branżę energetyki wiatrowej. Na te kwestie często wskazuje sektor offshore wind, którego rozwój będzie częściowo uzależniony m.in. od przemysłu 5.0. – Wiedzę na temat potencjału kadr, edukacji, a także zapotrzebowania firm, posiadają przede wszystkim samorządy, gdyż dobrze znają lokalny rynek i biznes. Potrzebujemy mnóstwo wykształconych kadr rozumiejących zieloną energetykę. Odpowiedzialność ich kształtowania przesunęła się już na poziom lokalny – przekonuje dr Karolina Lipińska, architektka innowacji, zastępczyni Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz współorganizatorka cyklicznych targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND. Najbliższa edycja przełomowego dla polskich kadr wydarzenia odbędzie się w marcu 2024 r. w Gdańsku. 

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły