Szwedzi chcą skonsultować z Polską projekt morskiej farmy wiatrowej Elinor

Szwecja przekazała Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powiadomienie w sprawie ewentualnego przystąpienia do przeprowadzenia postępowania transgranicznego projektu morskiej farmy wiatrowej Elinor, która ma powstać na Bałtyku. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wyłożył do publicznego wglądu dokumenty dotyczące inwestycji.

Załączona dokumentacja zawiera opis projektu, obszar projektu oraz informację o oddziaływaniach. Do 1 listopada 2024 r. (włącznie) każdy może złożyć uwagi i wniosków siedzibie RDOŚ w Gdańsku.

MFW Elinor to inwestycja realizowana przez RWE. Łączna moc zainstalowana farmy wiatrowej Elinor szacowana jest na ok. 3 GW. Farma będzie składać się z maksymalnie 200 turbin wiatrowych na obszarze ok. 563 km2. Maksymalna planowana wysokość turbin wiatrowych wynosi 400 m nad poziomem morza. Odległość między łopatą wirnika a powierzchnią morza ma wynieść ok. 20-30 m. Ponadto, w ramach inwestycji ma powstać maksymalnie 6 platform na potrzeby podstacji morskich lub stacji przekształtnikowych.

Jak podkreślono w dokumentacji projektu. ze względu na szybki rozwój technologiczny morskiej energetyki wiatrowej ostateczny model turbiny wiatrowej i jej konstrukcja nie zostały jeszcze ustalone. W odniesieniu do liczby turbin wiatrowych i ich wysokości, a także liczby platform dla stacji transformatorowych, parametry określone powyżej nie zostaną jednak przekroczone.

Ostateczne umiejscowienie poszczególnych turbin wiatrowych na obszarze farmy zostanie ustalone w powiązaniu ze szczegółowym projektem farmy wiatrowej i nie może zostać określone na obecnym etapie. Na lokalizację poszczególnych turbin wiatrowych mają wpływ takie parametry, jak warunki wiatrowe, głębokość wody, warunki geologiczne, wartości środowiskowe, optymalizacja trasy wewnętrznej sieci kablowej oraz wielkość turbin wiatrowych.

Zostaw komentarz

Strona główna » Szwedzi chcą skonsultować z Polską projekt morskiej farmy wiatrowej Elinor