Sztuczna inteligencja wesprze monitoring ptaków na farmach wiatrowych

Na terenie morskiej farmie wiatrowej Aberdeen, zlokalizowanej w Wielkiej Brytanii, szwedzki inwestor Vattenfall rozpoczął wdrażanie innowacyjnego projektu monitoringu ptaków morskich. Tym razem do gromadzenia szczegółowych informacji o poruszaniu się ptaków na terenie farmy wiatrowej jest wykorzystywana sztuczna inteligencja (AI). Prowadzone badania opierają się na bardzo pozytywnych wynikach testu monitoringu prowadzonego od początku 2023 r.

Projekt testuje nowe rozwiązanie w celu udokumentowania interakcji ptaków morskich z morskimi turbinami wiatrowymi. Najnowocześniejsza technologia sztucznej inteligencji norweskiej firmy Spoor została zaprojektowana do śledzenia trójwymiarowego toru lotu ptaków w pobliżu łopat turbin wiatrowych, zapewniając cenne informacje o wzorcach lotu i zachowania ptaków oraz potencjalnie wykrywając kolizje. Możliwość dokładnego udokumentowania zachowań związanych z unikaniem łopat ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bardziej realistycznego modelowania ryzyka kolizji. Informacje i dane mogą być następnie wykorzystane jako podstawa do ustalenia wskaźników kolizji, co pomoże w planowaniu nowych morskich farm wiatrowych.

-Ten wspólny projekt jest pierwszym tego rodzaju, który weryfikuje technologie kamer do śledzenia 3D ptaków morskich w bezpośrednim sąsiedztwie morskich turbin wiatrowych – mówi Jesper Kyed Larsen, ekspert ds. biologii w Vattenfall.

„Rozumiemy, że wysokiej jakości dane są kluczem do zapewnienia niezbędnej bazy wiedzy w celu ochrony ptaków morskich i planowania przyszłych morskich farm wiatrowych, które mają kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu”.

W innym badaniu opublikowanym na początku tego roku wykorzystano połączenie technologii radarowej i kamerowej do udokumentowania zachowania ptaków morskich w locie na farmie wiatrowej. W ciągu dwuletniego okresu badań nie odnotowano żadnych kolizji ani nawet bliskich kolizji. Nowe badania idą dalej – są w stanie udokumentować zachowanie polegające na unikaniu łopat turbin.

-Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z firmami Spoor i Vattenfall nad tym projektem – mówi Aonghais Cook, główny ekolog ds. OZE w British Trust for Ornithology.

„Gromadzenie wysokiej jakości danych dla projektów takich jak ten ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że możemy budować morskie farmy wiatrowe, które odgrywają kluczową rolę w minimalizowaniu skutków zmian klimatu, w sposób, który nie zaostrza wyzwań stojących przed naszymi populacjami ptaków morskich o międzynarodowym znaczeniu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele gatunków doświadcza znacznego spadku liczebności w wyniku zarówno zmian klimatu, jak i innych skutków, takich jak wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI, znana również jako ptasia grypa)”.

Branża morskiej energetyki wiatrowej poczyniła już znaczące postępy, uzyskując wiele danych na temat przemieszczania się ptaków morskich, a próby walidacyjne zostały pomyślnie przeprowadzone zarówno na morzu z obserwatorem, jak i na lądzie za pomocą drona.

Oczekuje się, że ostateczne wyniki będą dostępne wczesnym latem 2024 r.

Źródło: Vattenfall

Zostaw komentarz

Strona główna » Sztuczna inteligencja wesprze monitoring ptaków na farmach wiatrowych