Stratuje kolejna edycja studiów w zakresie zarządzania ryzykiem w sektorze offshore

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchomił rekrutację na studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Zajęcia rozpoczynają się 9 marca 2024 r. Studia skierowane są do kadry menadżerskiej i technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność na morzu – zarówno branży offshore wind, jak i oil & gas.

Pracownicy z unikalnymi kompetencjami oraz umiejętnościami mogą liczyć na awans i lepsze zarobki. Szacuje się, że specjaliści w nowym sektorze energetycznym mogą przebić zarobkami branżę IT, a zatrudnienie przy powstawaniu farm wiatrowych będzie można znaleźć już wkrótce. Sektor morskiej energetyki wiatrowej może wygenerować nawet do 80 tysięcy nowych miejsc pracy.

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchomił studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” w marcu 2022 roku. Partnerem głównym studiów została wówczas PGE Baltica. Wyselekcjonowana tematyka stanowi uzupełnienie programów obecnych do tej pory na rynku studiów. Studia łączą wiedzę szeroko rozumianego zarządzania ryzykiem w projektach, z wiedzą dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej i morskiego przemysłu wydobywczego.

Więcej kobiet w branży offshore

25 absolwentów ukończyło pierwszą edycję studiów. W marcu 2024 r. mury Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuści kolejna grupa, tym razem 40 absolwentów, wśród których 30% stanowią kobiety. Jest to potwierdzenie wzrostu zainteresowania branżą offshore wśród pań.

Autorski program studiów został opracowany przez jedną z najlepszych uczelni morskich na świecie z udziałem pracowników naukowych oraz doświadczonych praktyków i ekspertów branży offshore wind oraz oil&gas.

– Zapotrzebowanie na rynku pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej nadal rośnie i wierzymy, że nasze studia odpowiadają oczekiwaniom rynku – mówi dr hab. Agnieszka Blokus-Dziula, Kierownik Studiów Podyplomowych.

– Cieszymy się, że studia podyplomowe, organizowane na Wydziale Nawigacyjnym UMG, weszły już na stałe do oferty edukacyjnej w branży offshore i mamy nadzieję, że nadal będą cieszyć się rosnącym zainteresowaniem i kształcić przyszłe kadry branży offshore wind oraz oil & gas.

Holistyczne ujęcie zagadnienia zarządzania ryzykiem pozwala na identyfikację i analizę różnego rodzaju zagrożeń, od tych związanych z czynnikiem ludzkim, poprzez techniczne i technologiczne, po zewnętrzne wynikające z otoczenia, w tym geozagrożenia, czy te wynikające ze zmian prawa i przepisów. Program studiów uwzględnia także ryzyko operacyjne, strategiczne i biznesowe. Takie kompleksowe podejście do analizy ryzyka i zagrożeń w projektach offshorowych ma źródło w klasycznym podejściu do analizy ryzyka i bezpieczeństwa w aspekcie układu człowiek-technika-otoczenie (C-T-O), w którym w każdym z elementów układu ze względu na pojawiające się problemy i zagrożenia może dochodzić do niepożądanych zdarzeń i scenariuszy. Program studiów przeprowadza uczestników przez kolejne etapy zarządzania ryzykiem od identyfikacji, analizy i oceny ryzyka, poprzez planowanie reakcji na ryzyko, reakcję, monitorowanie i sterowanie ryzykiem, do kontroli ryzyka i oceny działań, z uwzględnieniem specyfiki projektów offshorowych.

Dwa semestry, 210 godzin wykładów i ćwiczeń

Rozszerzenie programu II edycji studiów oznaczało zwiększenie o ponad 10% liczby godzin zajęć, przede wszystkim ćwiczeń w grupach. Dodane również zostały zagadnienia związane z geozagrożeniami i ryzykami dla Morskich Farm Wiatrowych (MFW) wynikającymi z geologicznych warunków podłoża. Tematy te uczestnikom studiów przybliża Piotr Kubala, inżynier geolog z ponad 25-letnim doświadczeniem w projektowaniu, nadzorowaniu, zarządzaniu oraz dokumentowaniu prac geologicznych w obszarach morskich i lądowych, a obecnie ekspert ds. geologii MFW w PGE Baltica.

– Geozagrożenia stwarzające ryzyko dla inwestycji offshore wind, wynikające z budowy geologicznej i dynamicznych procesów geologicznych, są stałym elementem rozpoznania podłoża inwestycji morskich farm wiatrowych – zauważa Piotr Kubala. Ocena ryzyka, związanego z geozagrożeniami dla całej infrastruktury morskiej oraz przybrzeżnej, jest niezbędnym krokiem w procesie decyzyjnym na etapie projektowania i budowy morskiej farmy wiatrowej. Z naszej perspektywy obszar basenu Morza Bałtyckiego jest obdarzony zestawem specyficznych geozagrożeń, gdzie ryzyko ich pojawienia się wymusza na przedsiębiorcy planowanie prac w celu uniknięcia lub zminimalizowania ich niepożądanych skutków.

Do grona wykładowców dołączył Patryk Juszkiewicz, ekspert ds. geotechniki w projektach morskich farm wiatrowych w PGE Baltica, który prowadzi zajęcia z zakresu planowania oraz prowadzenia kampanii geotechnicznych.

Całkowicie nowym zagadnieniem wprowadzonym do programu jest wykład pt. ”Zarządzanie ryzykiem w zakresie ochrony Infrastruktury Krytycznej w energetyce w świetle włączenia do niej MFW”, który prowadzi Konrad Wróbel, odpowiedzialny m.in. za kontraktacje, łańcuch dostaw oraz zarządzanie ryzykiem w spółce dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej – Orlen Neptun.

-Ostatni rok wykładów na naszych studiach podyplomowych pozwolił mi spojrzeć na branżę offshore z trochę innej perspektywy (głównie offshore wind). Uświadomił mi, że należy budować szerokie kompetencje i siatkę pojęciową, szczególnie dla osób, które „przychodzą” dopiero do branży i wiążą z nią swoją przyszłość – ocenia Konrad Wróbel.

-Wykłady, które dane było mi prowadzić, tzn. Infrastruktura Krytyczna w energetyce – Zarządzanie ryzykiem w zakresie ochrony Infrastruktury Krytycznej w energetyce w świetle włączenia do niej Morskich Farm Wiatrowych (MFW) oraz Lotnicze operacje morskie (Planowanie / Organizacja / Ryzyka), pokazały jednoznacznie że kluczowym jest uświadomienie uczestnikom studiów istnienia tego typu problematyki w ramach offshore, a także skali ryzyk jakie niesie za sobą ich potencjalne niedocenienie. Najistotniejszy element to ten, że zaczynamy dostrzegać, rozumieć i szacować potencjalnie i marginalizowane dotychczas zakresy problemowe (choć nie na świecie). Cieszy również fakt, że te wykłady wzbudziły takie zainteresowanie – dodaje Konrad Wróbel.

Istniejący program rozszerzony został o nowe zagadnienia. Dotyczy to m.in. zajęć prowadzonych przez Rafała Cichockiego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

– W tym roku program naszych studiów podyplomowych został uzupełniony o moduł poświęcony cyberbezpieczeństwu. Treści programowe w nim zawarte obejmują zagadnienia związane z zarządzaniem cyberbezpieczeństwem w systemach przemysłowych OT/ICS (Operational Technology/Industrial Control System) oraz zagrożeniami i ryzykami związanymi z cyberprzestrzenią – podkreśla Rafał Cichocki, Kierownik Centrum Cyberbezpieczeństwa Morskiego UMG.

– Moduł ten został podzielony na część teoretyczną oraz laboratorium, pozwalając studentom nie tylko zapoznać się z aktualnym stanem wiedzy, ale również zdobyć umiejętności praktyczne. Zarówno kryzys związany z COVID19 jak również konflikt toczący się za wschodnią granicą Polski ukazały jak ogromny wpływ na funkcjonowanie przemysłu i biznesu mają działania toczące się w cyberprzestrzeni. Zagrożenia APT (Advanced Persistent Threat), których źródłem jest przestępczość zorganizowana oraz działania obcych służb wywiadowczych są obecne w każdym znaczącym raporcie poświęconym cyberbezpieczeństwu i stanowią istotny czynnik ryzyka w środowiskach przemysłowych i morskich – dodaje Rafał Cichocki.

Praktyka pokazuje, że oprócz kompetencji twardych, bardzo istotne okazują się też kompetencje miękkie. Zauważając duże zainteresowanie słuchaczy zajęciami prowadzonymi przez Joannę Rybicką-Gornowicz (INSIGHT), zajmującą się prowadzeniem warsztatów rozwijających kompetencje miękkie, w drugiej edycji zajęcia z tej tematyki także zostały rozszerzone.

-Umiejętność pracy zespołowej, efektywna komunikacja, rozwiązywanie problemów czy asertywność to tylko niektóre umiejętności, które zwiększają atrakcyjność absolwentów na rynku pracy, zwłaszcza w sektorze morskim, który często wymaga współpracy i komunikacji międzynarodowej – podkreśla Joanna Rybicka-Gornowicz.

Ubezpiecz się od ryzyka

W szerszym zakresie ujęty został także temat dotyczący ubezpieczeniowych aspektów projektów budowy morskich farm wiatrowych, obejmujący zagadnienia ubezpieczeń przemysłowych, modelowy program ubezpieczenia MFW oraz rynek ubezpieczeń morskich. W zakresie tych tematów do Michała Olszewskiego (GrECo Polska), jednego z niewielu brokerów ubezpieczeniowych w Polsce posiadających doświadczenie w zakresie ubezpieczania projektów morskich farm wiatrowych, jako wykładowca dołączył dr Adam H. Pustelnik, Dyrektor Departamentu Ryzyka i Ubezpieczeń w PGE S.A.

 – Ubezpieczenia projektów morskich farm wiatrowych obok obszaru finansowego oraz prawnego są kluczowymi elementami stanowiącymi o sukcesie danego przedsięwzięcia. Jest to szczególnie widoczne w procesie przygotowania budowy oraz późniejszej eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych. Ze względu na swoją unikatowość oraz bardzo wysoki stopień skomplikowania każdy z projektów budowy MFW wymaga odpowiedniego rodzaju ochrony ubezpieczeniowej. Naszym celem jest propagowanie wiedzy nt. sposobów oraz możliwości ubezpieczenia projektów morskich farm wiatrowych, podkreślają obaj wykładowcy.

Źródło: UMW w Gdyni

Zostaw komentarz

Strona główna » Stratuje kolejna edycja studiów w zakresie zarządzania ryzykiem w sektorze offshore