SoutH2Port – punkt odniesienia dla polskich firm

Jarosław Szumny, dyrektor ds. kluczowych klientów w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce, informuje, że szwedzki projekt fabryki wodoru z wykorzystaniem energii z morskich elektrowni wiatrowych jest skrupulatnie obserwowany również w naszym kraju. – Sukces SoutH2Port otworzy zupełnie nowe perspektywy dla polskich firm, które rozpoczęły ogromne inwestycje w offshore – mówi ekspert.

Na łamach naszego serwisu informowaliśmy, że w Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru SoutH2Port, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu – informuje ABB.

W projekt SoutH2Port zaangażowali się w niego globalni liderzy: Lhyfe z branży w produkcji zielonego wodoru, Skyborn Renewables z branży energetyki odnawialnej, oraz firma ABB. Nowa instalacja powstanie w gminie Soederhamn we wschodniej Szwecji. Ma być połączona z morską farmą wiatrową Skyborn o mocy 1GW w pobliskim Storgrundet. Szacuje się, że będzie produkować ok. 240 ton wodoru dziennie, przy 600 MW mocy zainstalowanej. Taka ilość wodoru stanowi ekwiwalent 1,8 mln baryłek ropy rocznie. ABB przekonuje, że tym samym SoutH2Port będzie jednym z największych dostawców zielonego wodoru w Europie.

Jarosław Szumny, dyrektor ds. kluczowych klientów w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce, uważa, że projekt jest skrupulatnie obserwowany również w naszym kraju.

– Sukces SoutH2Port otworzy zupełnie nowe perspektywy dla polskich firm, które rozpoczęły ogromne inwestycje w offshore – mówi ekspert.

PKN Orlen, Polenergia oraz Polska Grupa Energetyczna planują uruchomienie w perspektywie najbliższych kilku lat niemal 10 GW mocy z farm wiatrowych na Bałtyku. Tak więc aspekt wykorzystania nadmiaru pozyskanej energii do produkcji wodoru będzie bez wątpienia towarzyszył tym projektom – przekonuje.

Problem z nadwyżkami. Co Polska zrobi, gdy na rynku pojawią się morskie wiatraki?

Jak dodaje, bardzo wiele farm wiatrowych ma „problem” z namiarem wyprodukowanej energii, ponieważ często warunki atmosferyczne bywają nieprzewidywalne, dając możliwość generacji energii znacznie ponad zakontraktowane wartości.

– Te nadmiary można z powodzeniem wykorzystywać do wytworzenia alternatywnych nośników energii, na przykład wodoru – twierdzi Jarosław Szumny. – SoutH2Port to projekt, który jest nie tylko przełomowy, ale w tej skali także pilotażowy. Wstępne koncepcje budzą ogromne nadzieje i bez wątpienia jego sukces może z czasem stworzyć zupełnie nowy segment energetyki wytwórczej, również w Polsce – mówi Szumny.

Póki co, nowa instalacja będzie wspierać dekarbonizację szwedzkiego systemu energetycznego poprzez dostarczanie wodoru lub dalszą produkcję rafinowanych paliw, takich jak metanol, paliwo lotnicze czy amoniak. Wpisuje się to w ambitny plan tamtejszego rządu, aby jeszcze przed 2045 r. Szwecja stała się pierwszym na świecie krajem, który nie korzysta z paliw kopalnych. SoutH2port ma przyczynić się również do zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności regionu (nowe miejsca pracy i możliwości biznesowe).

W ramach tego projektu ABB zajmie się optymalizacją produkcji energii elektrycznej oraz wodoru przy zastosowaniu technologii Power-to-X, zakładającej wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do wytworzenia alternatywnego nośnika energii, np. wodoru. Firma skupi się na automatyzacji systemów elektrycznych i cyfrowych, a także opracuje rozwiązania umożliwiające magazynowanie energii do późniejszego wykorzystania.

Źródło: ABB

Zostaw komentarz

Strona główna » SoutH2Port – punkt odniesienia dla polskich firm