Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ) rozpoczął procedurę oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) morskiej farmy wiatrowej 44.E.1. Wniosek złożyła spółka Carmagnola, która ubiega się o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) dla tego projektu.
RDOŚ w Szczecinie, jako organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej, będzie współpracował w tym postępowaniu z Państwowym Granicznym Inspektorem Sanitarnym w Szczecinie oraz Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie.
W ramach konsultacji społecznych, które potrwają od 21 stycznia do 19 lutego 2025 roku, każdy zainteresowany może zapoznać się z dokumentacją projektu oraz zgłaszać uwagi i wnioski. Mogą one być składane w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub drogą elektroniczną, bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego.
Obecnie prawa do rozwoju instalacji wiatrowej na obszarze 44.E.1 ma PGE Polska Grupa Energetyczna, a dokładnie Elektrownia Wiatrowa Baltica 9 sp. z o.o. (w której 100% udziałów posiada PGE). Obszar o powierzchni ok. 121 km kw. znajduje się blisko realizowanych przez PGE projektów morskich farm wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce (odległość od brzegu to 48 km). Potencjalna moc może wynieść 975 MW. W rozporządzeniu dot. ceny maksymalnej inwestor może zaproponować w aukcji offshore wind cenę 499,33 zł/MWh.
Dlaczego RWE?
Carmagnola to spółka należąca do RWE, niemieckiego inwestora. Jak potwierdziła nam Małgorzata Babska, starszy menedżer ds. komunikacji i zarządzania interesariuszami w RWE Renewables Poland, inwestor złożył w marcu 2024 r. w RDOŚ w Szczecinie raport o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie morskiej farmy wiatrowej na obszarze 44.E.1.
– Rozpoczęty przez RDOŚ w Szczecinie proces konsultacji społecznych jest naturalnym elementem procesu uzyskania decyzji środowiskowej. Pozyskanie decyzji środowiskowej będzie stanowić podsumowanie wielomiesięcznych badań przeprowadzonych w tej części Morza Bałtyckiego oraz wykonanych analiz na potrzeby oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, które RWE chce doprowadzić do końca w związku z zaawansowaniem tego procesu – wyjaśnia przedstawicielka inwestora.
Jest to więc wynik działań podjętych przed inwestora przed złożeniem wniosków do Ministerstwa Infrastruktury o pozwolenie lokalizacyjne (PSZW) dla elektrowni morskiej na Morzu Bałtyckim. W 2022 r. minister ogłosił wszczęcie jedenastu postępowań, a o ich wynikach informowaliśmy m.in. TUTAJ.