Polska i Kanada rozmawiają o współpracy gospodarczej

Szeroko pojęta współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo energetyczne i zbliżająca się polska prezydencja w Unii Europejskiej były głównymi tematami pierwszych od wielu lat rozmów ministrów Polski i Kanady. Jednym z elementów realizacji kooperacji w dziedzinie energetyki jest projekt MFW Baltic Power na Morzu Bałtyckim.

-Jestem zadowolony z faktu, że po okresie pandemicznego spowolnienia wymiana gospodarcza między Polską a Kanadą rozwija się tak szybko. Obroty handlowe między naszymi krajami na poziomie 2,86 mld dolarów w ubiegłym roku pokazują jak istotna i bliska jest nasza współpraca – powiedział wiceminister MRiT Jacek Tomczak.

W 2023 r. eksport do Kanady wyniósł 1,88 mld dolarów (wzrost o 15%) a import ok. 981 mln dolarów (wzrost o ok. 10%). Oznacza to, że bilans handlowy pozostaje pozytywny dla polski na poziomie ponad 899 mln dolarów.

Inwestycje

Polska jest atrakcyjnym miejscem dla kanadyjskich firm, które widzą w naszym kraju stabilnego partnera, a dzięki swoim inwestycją przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki. Jedną z istotniejszych branż, które inwestują na naszym terenie są firmy z sektora lotniczego. Swymi działaniami wspierają one rozwój naszych technologii w tej dziedzinie.

-Stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce jest jednym z naszych priorytetów. Dostrzegamy wiele obszarów, w których współpraca gospodarcza mogłaby być pogłębiona. Takimi obszarami są m.in. energetyka, współpraca w dziedzinie surowców krytycznych i wspólne działania zmierzające do odbudowy Ukrainy – zaznaczył wiceminister Tomczak.

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała konieczność przedefiniowania priorytetów polityki energetycznej Polski.

-Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Wierzę, że Kanada mogłaby być jednym z wiodących partnerów Polski w tym procesie, zarówno dwustronnie, jak i w ramach współpracy na linii Unia Europejska – Kanada – dodał wiceszef MRiT.

Z tego względu ważny jest rozwój wspólnych inicjatyw w sektor energetyczny, jak np. Baltic Power – morska farma wiatrowa, będąca kluczowym projektem wspierającym przejście na czystą, niskoemisyjną gospodarkę.

Jednym z kluczowych dokumentów, który opisuje współpracę handlową między UE a Kanadą jest Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA), która obowiązuje tymczasowo od września 2017 r. CETA wyeliminowała wiele barier w handlu, a tym samym ułatwiła polskim firmom dostęp do rynku kanadyjskiego i kanadyjskim do polskiego.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Polska i Kanada rozmawiają o współpracy gospodarczej