Polska firma kupi brytyjskie drony wodne do inspekcji morskich farm wiatrowych

Blue Armada Robotics, polska firma świadcząca usługi automatyzacji inspekcji infrastruktury podwodnej i gromadzenia danych nt. jej stanu oraz środowiska, podpisała porozumienie o współpracy z brytyjskim producentem bezzałogowych pojazdów wodnych (USV) HydroSurv. W ramach współpracy Blue Armada Robotics nabyła pierwszy USV, REAV-60, który zostanie wykorzystany przy budowie morskich farm wiatrowych w Polsce.

Zakup jednostki stanowi strategiczny krok w zdobyciu rynku pozyskiwania danych morskich z wykorzystaniem autonomicznych jednostek podwodnych na Morzu Bałtyckim. Doświadczenie zdobyte na Bałtyku ma posłużyć Blue Armada Robotics do dalszej ekspansji międzynarodowej w tym poprzez strategiczną współpracę ze strategiczną siecią klastrów ELBE w Ameryce Północnej i Azji.

HydroSurv REAV-60 to jednostka bezzałogowa o długości 6 metrów. wyposażona w hybrydowy układ napędowy, co umożliwia realizację operacji morskich przez kilka dni. Z kolei jego ładowność pozwala na różnorodne wyposażenie pokładowe, w tym systemów inspekcyjnych systemów ROV.

Nową jednostkę Blue Armada nazwała „Arctos 1″, co po łacinie oznacza ,,Niedźwiedź”.

W przyszłym roku polska firma zamierza nabyć kolejne USV od HydroSur. Ponadto REAV-60 umożliwią Blue Armada świadczenie innych usług, w tym badań przed i w trakcie budowy (MBES, SSS, SBP, UXO), cyklicznych kontroli instalacji, w tym m.in. stanu fundamentów, konstrukcji wsporczych, kabli wewnętrznych i eksportowych.

,Arctos 1 umożliwi transmisję danych w czasie rzeczywistym, bezpośrednio do klientów będących właścicielami aktywów i dostawców Tier 1 zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dostawa REAV-60 zaplanowana jest na lipiec 2024 r. Pierwsze prace z wykorzystaniem USV na Bałtyku odbędą się jeszcze w tym roku.

Źródło: HydroSurv

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Polska firma kupi brytyjskie drony wodne do inspekcji morskich farm wiatrowych