PGE Baltica szuka wykonawcy przeglądów technicznych nabrzeży w Ustce

Spółka PGE Baltica ogłosiła przetarg na wykonanie przeglądu technicznego nabrzeży na terenie portu w Ustce, w którym powstanie baza serwisowa dla projektów morskich farm wiatrowych realizowanych przez PGE Polską Grupę Energetyczną.

Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego. Oferty można składać do 17 czerwca 2024 r.

Jak wskazano w dokumentacji przetargowej, potencjalny wykonawca będzie odpowiedzialny za wykonanie rocznych przeglądów hydrobudowli na terenie Portu Morskiego Ustka zgodnie z art. 62 ust.1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej z dnia 23 października 2006 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania oraz szczegółowego zakresu kontroli morskich budowli hydrotechnicznych.

Zakres przeglądu powinien obejmować w szczególności batymetrię (sondaże) zatwierdzoną przez Biuro Hydrografii Marynarki Wojennej, sprawozdanie z badania czystości dna dotyczące podwodnych zagrożeń dla jednostek pływających – pas 10 m od nabrzeża oraz ogląd podwodny stanu nabrzeży.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, przeglądem objęte będą poniższe nabrzeża, na terenie Portu Morskiego w Ustce:

  • nabrzeże Kuźnickie,
  • nabrzeże Rozewskie (część będąca własnością Zamawiającego),
  • basen budowlany (remontowy),
  • nabrzeże Władysławowskie (część będąca własnością Zamawiającego).

Baza serwisowa PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Z tego miejsca będą wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci. Już dziś PGE wspiera lokalne ośrodki edukacyjne.

PGE w odpowiedzi na pytania naszej redakcji poinformowała, że budowa kluczowego zaplecza na farm realizowanych przez PGE i Ørsted rozpocznie się w 2025 r. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę bazy.

Morskie farmy wiatrowe PGE

Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Projekt MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i MFW Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted. Niezależnie od MFW Baltica, Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW, która ma zostać uruchomiona 2030 r. Jednym z celów strategicznych PGE jest osiągnięcie co najmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej do 2040 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE Baltica szuka wykonawcy przeglądów technicznych nabrzeży w Ustce