Ørsted i Phillips 66 zawieszają projekt Gigastack

Według informacji portalu Energy Live News, duński deweloper Ørsted oraz firma Phillips 66 z USA podjęły decyzję o chwilowym wstrzymaniu projektu Gigastack, który miał na celu wytwarzanie zielonego wodoru. Decyzja została podjęta z uwagi na potrzebę dalszego rozwoju łańcucha dostaw w celu maksymalizacji potencjału projektu.

Projekt Gigastack miał za zadanie wykorzystać energię generowaną przez farmę wiatrową Hornsea 2 należącą do Ørsted, zlokalizowaną u wybrzeży Wielkiej Brytanii, do produkcji zielonego wodoru, który miał być dostarczany do rafinerii Humber Phillips 66.

W oświadczeniu prasowym przedstawiciele Ørsted i Phillips 66 zakomunikowali: „Wspólnie zdecydowaliśmy się wycofać naszą ofertę finansową i zawiesić projekt Gigastack.”

„Dumnie patrzymy na pracę, którą już wykonaliśmy, przyspieszając wdrażanie zielonego wodoru. Projekt ten nie tylko pokazywał potencjał integracji z morską energetyką wiatrową, ale również wykorzystanie wodoru do zasilania kluczowej infrastruktury krajowej”.

„Phillips 66 Limited i Ørsted uważają, że dalszy rozwój projektu i łańcucha dostaw jest konieczny, aby uwolnić pełen potencjał tego globalnego projektu produkcji wodoru. Kontynuujemy współpracę z rządem Wielkiej Brytanii, przemysłem i zainteresowanymi stronami, aby wykorzystać ogromny potencjał zielonego wodoru.”

Aby skalować proces, konieczne jest produkowanie wysoko wydajnych elektrolizerów w Wielkiej Brytanii, co ma obniżyć koszty projektu. Jego kluczowymi elementami są: zastosowanie elektrolizerów nowej generacji w celu obniżenia kosztów produkcji, zwiększenie zdolności produkcyjnej elektrolizera dzięki korzyściom wynikającym ze skali oraz skrócenie czasu produkcji, synergia między farmami wiatrowymi a elektrolizerami w celu zwiększenia ogólnej wydajności systemu i zapewnienia jak najniższej ceny energii elektrycznej na wejściu, a także techniczny i komercyjny know-how, w jaki sposób zielony wodór może być wykorzystywany w dużej skali w zakładach przemysłowych.

Wielkoskalowe elektrolizery i offshore wind mają wspierać transformację energetyczną UK

Zrównoważenie dostaw energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii w warunkach rosnącego udziału generacji zależnej od warunków meteorologicznych i zmieniających się potrzeb konsumentów staje się coraz większym wyzwaniem.

Zielony wodór może wspomagać produkcję odnawialnej energii elektrycznej w krótkim czasie, reagując na wahania popytu w czasie krótszym niż sekunda. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym aktywom, takim jak farmy wiatrowe, a także szerszej sieci elektrycznej w Wielkiej Brytanii, co minimalizuje narażenie konsumentów na fluktuacje zarówno cen jak i dostaw energii.

Zgodnie z danymi analitycznymi, zielony wodór ma również wpływać na regulację międzysezonową poprzez spłaszczanie krzywych popytu i podaży dzięki długofalowemu magazynowaniu. To zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii w coraz bardziej zmiennym środowisku. H2 w wielu scenariuszach odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu mocy generacji z OZE oraz realizacji celu rządu Wielkiej Brytanii, jakim jest osiągnięcie mocy generacji energii morskich farm wiatrowych na poziomie 40 GW do 2030 roku.

Rząd Wielkiej Brytanii podkreśla znaczenie produkcji zielonego wodoru, która niesie ze sobą nowe szanse gospodarcze i wzrost zatrudnienia w całym kraju.

Projekt Gigastack został wspomniany zarówno w brytyjskiej UK Energy White Paper, jak i w planie „Ten Point Plan for a Green Industrial Revolution„. W ramach tego planu rząd Wielkiej Brytanii postawił sobie za cel produkcję niskoemisyjnego wodoru na poziomie 1 GWth do 2025 r. oraz 5 GWth do 2030 r.

Rozwój wspólnego projektu Ørsted i Phillips 66 miał się przyczynić się do osiągnięcia tych celów nie tylko pod względem zdolności wdrożeniowej, ale także poprzez ukazanie, jak takie podejście może być replikowane i skalowane w innych miejscach, wspierając osiągnięcie celu 5 GWth do 2030 r.

Źródło: gigastack.co.uk; Energy Live News; gov.uk

Zostaw komentarz

Strona główna » Ørsted i Phillips 66 zawieszają projekt Gigastack