ORLEN Neptūnas brał udział w aukcji dla pierwszej MFW na Litwie

Według wstępnych informacji spółki Ignitis Renewables i Ocean Winds są tymczasowymi zwycięzcami litewskiej aukcji dotyczącej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na wodach Morza Bałtyckiego. Zwycięzca aukcji zostanie oficjalnie ogłoszony po zakończeniu procedur związanych z przeanalizowaniem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Polski koncern Orlen potwierdził naszej redakcji, że ofertę w aukcji złożyła też spółka ORLEN Neptūnas.

Kilka dni temu litewska spółka Ignitis Renewables poinformowała, że wraz z partnerem strategicznym Ocean Winds (OW) złożyła najwyższą opłatę rozwojową w przetargu na litewski projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 700 MW. Cena oferty wyniosła 20 mln euro.

Organizator przetargu, litewska Krajowa Rada Regulacji Energetyki (NERC), wdrożyła koncepcję licytacji w czasie rzeczywistym, w której oferenci konkurowali, oferując najwyższą opłatę za rozwój farmy. Zgodnie z procedurami przetargowymi, tymczasowy zwycięzca zostaje potwierdzony przez NERC nie później niż następnego dnia po zakończeniu procesu składania ofert w czasie rzeczywistym. Tymczasowy zwycięzca zostanie ogłoszony przez organizatora jako ostateczny zwycięzca przetargu na początku trzeciego kwartału 2023 r., po zakończeniu weryfikacji pod kątem zgodności z interesami bezpieczeństwa narodowego.

-Morskie farmy wiatrowe radykalnie zwiększą ilość energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, zmniejszając zależność Litwy od importu energii elektrycznej i gwarantując przystępną cenowo energię elektryczną dla wszystkich mieszkańców i przedsiębiorstw – powiedział Darius Maikštėnas, dyrektor generalny Ignitis Group.

Thierry Aelens, dyrektor generalny Ignitis Renewables poinformował, że celem Ignitis jest osiągnięcie 4-5 GW zainstalowanej mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. Jednym z filarów ma być morska energetyka wiatrowa.

Po pomyślnym przejściu procedury kontroli interesów bezpieczeństwa narodowego, Ignitis Renewables i OW będą zobowiązane do utworzenia wspólnej spółki joint venture, która otrzyma pozwolenie na rozwój i eksploatację morskiej farmy wiatrowej. Jej moc nie może być mniejsza niż 580 MW. Podmiot otrzyma prawo do korzystania z obszaru morskiego przez okres 41 lat.

Obszar morski przeznaczony pod budowę morskiej farmy wiatrowej znajduje się w odległości około 30-36 kilometrów od litewskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego i obejmuje powierzchnię ok. 120 km2. Oczekuje się, że po uruchomieniu do 2030 r., morska farma wiatrowa o mocy 700 MW będzie generować do 3 TWh zielonej energii rocznie, co zaspokoi nawet jedną czwartą obecnego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną.

Polski akcent

W litewskich mediach pojawiły się informacje, że drugim oferentem była polska spółka należąca do Grupy Orlen. Maciej Gelberg z Orlen Neptun poinformował redakcję OffshoreWindPoland.pl, że Orlen Neptūnas brał udział w aukcji dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie.

-Pozyskiwanie koncesji i uczestniczenie w aukcjach dla sektora offshore wind jest nieodłącznym elementem planów rozwojowych Grupy ORLEN w obszarze morskiej energetyki wiatrowej – podkreślił.

Koncern, wspólnie z kanadyjską spółką Northland Power, przygotowuje się również do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW, w polskiej części Bałtyku. Prace budowlane mają ruszyć już w kolejnym roku. Inwestor wielokrotnie zapowiadał, że w kręgu jego zainteresowań są rynku morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich.

Ważny krok dla Litwy

Dainius Kreivys, minister energetyki, komentując aukcję na prawo do budowy morskiej farmy wiatrowej, powiedział, że aukcja jest ważnym zobowiązaniem na rzecz samowystarczalności energetycznej i bezpieczeństwa Litwy. Minister podkreślił, że aukcja została zorganizowana w celu przyciągnięcia inwestorów do składania ofert na najlepszą ofertę finansową i opłatę rozwojową, a nie o wsparcie państwa i dotacje na realizację tego ogromnego projektu.

-Wraz ze wzrostem kosztów pozyskania kapitału, rosnącymi cenami sprzętu i cenami energii elektrycznej, które prawie powróciły do poziomów sprzed kryzysu, sytuacja dla rozwoju energii odnawialnej stała się mniej atrakcyjna. Niemniej jednak udało nam się przekonać deweloperów do inwestowania na Litwie, co uważam za wielki sukces – powiedział Kreivys.

Do 2030 r. Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 1,4 GW, które zapewnią połowę obecnego zużycia energii elektrycznej na Litwie. Całkowity potencjał szacuje się na 4,5 GW do 2050 r. Obecnie w przygotowaniu jest Narodowa Strategii Niezależności Energetycznej, która ma uwzględnić nowe cele dla offshore wind na Litwie.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » ORLEN Neptūnas brał udział w aukcji dla pierwszej MFW na Litwie