- REKLAMA -spot_img

Offshore Wind Flash: Ørsted sprzedaje udziały w brytyjskich farmach, amerykańska branża walczy z dezinformacją

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

W kolejnym przeglądzie globalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej „Offshore Wind Flash” piszemy o działaniach duńskiego inwestora Ørsted w ramach programu farm-down. Ponadto inwestor w listopadzie przedstawi wyniki finansowe. Amerykańska branża morskiej energetyki wiatrowej walczy z dezinformacją na temat wpływu wiatraków na ekosystem morski.

WIELKA BRYTANIA: Ørsted sprzedaje spółce Brookfield udziały w czterech brytyjskich farmach wiatrowych

Duńska spółka energetyczna Ørsted podpisała umowę partnerską z Brookfield dotyczącą sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów w czterech operacyjnych morskich farmach wiatrowych w Wielkiej Brytanii. Transakcja obejmuje 12,45% udziałów w farmach Hornsea 1, Hornsea 2, Walney Extension oraz Burbo Bank Extension o łącznej mocy około 3,5 GW.

Wartość transakcji została ustalona na poziomie 1,745 mld funtów brytyjskich (około 15,7 mld DKK). Brookfield realizuje tę inwestycję poprzez swój największy fundusz infrastrukturalny – Brookfield Infrastructure Fund V. Finalizacja transakcji, uzależniona od standardowych zgód regulacyjnych, planowana jest do końca 2024 roku.

Po sfinalizowaniu transakcji Ørsted zachowa 37,55% udziałów w aktywach oraz utrzyma dotychczasowy poziom kontroli i zarządzania. Spółka będzie nadal odpowiedzialna za obsługę i serwis farm wiatrowych zgodnie z obecnymi umowami serwisowymi. Wszystkie cztery aktywa działają w oparciu o długoterminowe, indeksowane inflacją kontrakty różnicowe (CfDs).

Umowa zawiera również opcję call, dającą Ørsted możliwość (ale nie obowiązek) odkupienia aktywów od Brookfield w okresie od dwóch do siedmiu lat po zamknięciu transakcji, po wcześniej ustalonej cenie.

Ørsted, jako wiodący deweloper morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, obecnie zarządza mocą ponad 5 GW w offshore wind, a kolejne 5 GW jest w fazie budowy lub rozwoju, w tym projekty Hornsea 3 i Hornsea 4, które zabezpieczyły kontrakty różnicowe.

Transakcja stanowi istotny krok w realizacji programu dezinwestycji (farm-down) ogłoszonego w lutowym planie biznesowym spółki, „jednocześnie zapewniając wysoki poziom zachowania wartości”. Dla Brookfield inwestycja ta oznacza partnerstwo z największym światowym graczem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej oraz kolejny krok w ekspansji w tym obszarze.

DANIA | Ørsted zaprezentuje wyniki finansowe

Duńska spółka energetyczna Ørsted przedstawi swoje wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały 2024 roku we wtorek 5 listopada 2024 roku.

USA |  Amerykański sektor morskiej energetyki wiatrowej walczy z dezinformacją

Podczas pierwszego dnia krajowej konferencji poświęconej morskiej energetyce wiatrowej w New Jersey przedstawiciele branży zwrócili uwagę na narastający problem dezinformacji dotyczącej farm wiatrowych. New Jersey stało się centrum dobrze zorganizowanego ruchu przeciwników tego typu projektów.

Według przedstawicieli sektora, jednym z głównych wyzwań jest walka z niepotwierdzonymi naukowo twierdzeniami, w tym z sugestiami, że prace przygotowawcze przy budowie farm wiatrowych przyczyniają się do śmierci wielorybów na wschodnim wybrzeżu USA.

Crystal Pruitt z firmy Atlantic Shores, planującej budowę dwóch morskich farm wiatrowych u wybrzeży New Jersey, podkreśliła, że branża dysponuje badaniami wykluczającymi tego typu zależności. Jednocześnie zwróciła uwagę na trudność w udowadnianiu braku negatywnego wpływu inwestycji.

Przedstawiciele sektora uznali za konieczne bardziej zdecydowane reagowanie na pojawiające się nieprawdziwe informacje. Pruitt odniosła się również do absurdalnych twierdzeń o szkodliwym wpływie dźwięków emitowanych przez turbiny oddalone o 16-19 kilometrów od plaży na zdrowie psychiczne ludzi.

Branża morskiej energetyki wiatrowej w USA zamierza aktywniej przeciwdziałać rozpowszechnianiu dezinformacji. Przeczytaj szczegółową relację, która pojawiła się w amerykańskich mediach.

SZKOCJA | Sif i Smulders dostarczą fundamenty dla brytyjskiej farmy wiatrowej East Anglia TWO

Holenderska firma Sif Holding oraz belgijska Smulders potwierdziły podpisanie kontraktu na dostawę 64 fundamentów typu monopile wraz z elementami przejściowymi (TP_ dla morskiej farmy wiatrowej East Anglia TWO, należącej do ScottishPower.

Zamówienie zostało sfinalizowane kilka tygodni po tym, jak projekt East Anglia TWO o wartości 4 mld funtów (4,6 mld euro) uzyskał kontrakt różnicowy w szóstej rundzie aukcji brytyjskiego rządu we wrześniu 2024 roku.

Produkcja będzie realizowana w kilku lokalizacjach. Fundamenty typu monopile zostaną wyprodukowane w nowo rozbudowanych zakładach Sif na terenie Maasvlakte 2 w Rotterdamie. Elementy przejściowe będą wytwarzane w zakładach Sif w Roermond (konstrukcje stalowe) oraz w fabryce Smulders w Hoboken (wyposażenie). Załadunek wszystkich elementów na statki instalacyjne lub transportowe będzie odbywał się w głębokowodnym porcie Maasvlakte 2.

Farma wiatrowa East Anglia TWO, zlokalizowana około 33 kilometry od wybrzeży Suffolk, osiągnie moc do 960 MW, co pozwoli na zasilenie energią elektryczną prawie miliona gospodarstw domowych rocznie.

Rozpoczęcie produkcji fundamentów i elementów przejściowych zaplanowano na drugą połowę 2026 roku.

NIEMCY | RWE uruchamia innowacyjny projekt monitorowania ekosystemu morskiego przy farmie wiatrowej Kaskasi

RWE rozpoczęło projekt SeaMe (Sustainable ecosystem approach in Monitoring the marine environment) w ramach projektu morskiej farmie wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Niemiec. Projekt realizowany będzie we współpracy z czołowymi instytutami naukowymi i ma na celu kompleksowe badanie interakcji między farmami wiatrowymi a ekosystemem morskim.

Trzyletni program badawczy wykorzysta najnowocześniejsze technologie monitorowania, w tym pobieranie próbek DNA środowiskowego oraz drony i autonomiczne pojazdy podwodne wyposażone w kamery z systemami sztucznej inteligencji. Integracja wszystkich zebranych danych umożliwi całościowe monitorowanie ekosystemu, przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego procesu badawczego i minimalizacji wpływu na życie morskie.

W projekt zaangażowane są renomowane instytucje naukowe: Instytut Helmholtza ds. Funkcjonalnej Różnorodności Biologicznej Mórz przy Uniwersytecie w Oldenburgu, Centrum Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera, BioConsult SH, DHI A/S oraz Niemieckie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją.

Nowe podejście do monitoringu zakłada obserwację również mniejszych organizmów, takich jak fitoplankton i zooplankton, które odgrywają kluczową rolę w łańcuchu pokarmowym, a także parametrów fizycznych wody. Program ma zastąpić tradycyjne metody monitoringu (wykorzystujące samoloty, statki i sieci) bardziej przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami wykorzystującymi sztuczną inteligencję.

Badania będą prowadzone na terenie farmy wiatrowej Kaskasi, zlokalizowanej 35 kilometrów od wyspy Helgoland. Farma o mocy 342 megawatów dostarcza zieloną energię dla około 400 000 niemieckich gospodarstw domowych. Wyniki projektu mają być udostępnione na dedykowanej platformie internetowej.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img