Offshore Wind Flash: Dogger Bank z umową na drugi statek instalacyjny, Port Eemshaven bazą dla MFW OranjeWind

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Od rekordowych inwestycji w Szkocji, przez przełomowe technologie w Danii, po strategiczne partnerstwa w Australii i nowe projekty w Europie – branża offshore wind pokazuje swoją globalną dynamikę. Szczególnie widoczny jest trend rosnących mocy turbin wiatrowych oraz zwiększających się nakładów finansowych na rozwój sektora, co świadczy o coraz większej dojrzałości tej technologii. W prezentowanym przeglądzie wydarzeń Offshore Wid Flash widać wyraźnie, jak różne regiony świata przyspieszają transformację energetyczną, stawiając na morską energetykę wiatrową jako jeden z kluczowych elementów przyszłego miksu energetycznego.

WIELKA BRYTANIA | Dogger Bank z umową na drugi statek instalacyjny dla morskich turbin wiatrowych

Inwestor Dogger Bank Wind Farm podpisał umowę z firmą Seaway7 na czarter drugiego statku do instalacji turbin wiatrowych, wspierającego realizację największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Seaway Ventus rozpocznie w 2026 roku transport i instalację turbin wiatrowych GE Vernova Haliade-X na obszarze Dogger Bank. Firma Seaway7, należąca do grupy Subsea7, jest już zaangażowana w projekt, realizując kontrakty na transport i instalację fundamentów monopalowych oraz elementów przejściowych we wszystkich trzech fazach inwestycji. Prace na pierwszym etapie (Dogger Bank A) zostały ukończone, a na drugim (Dogger Bank B) są w znacznym stopniu zaawansowane. Obecnie trwają prace instalacyjne i rozruchowe turbin na Dogger Bank A, których zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2025 roku. Po całkowitym ukończeniu w 2027 roku, Dogger Bank stanie się największą morską farmą wiatrową na świecie, zdolną do zasilenia około 6 milionów brytyjskich gospodarstw domowych rocznie. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem SSE Renewables (40%), Equinor (40%) i Vårgrønn (20%), gdzie SSE Renewables kieruje budową, a Equinor będzie głównym operatorem farmy przez przewidywany 35-letni okres eksploatacji.

NIDERLANDY | Port Eemshaven bazą dla morskiej farmy wiatrowej OranjeWind

RWE i TotalEnergies wybrały port Eemshaven w północnej prowincji Groningen jako bazę montażową i konstrukcyjną dla wspólnego projektu morskiej farmy wiatrowej OranjeWind na Morzu Północnym. Spółka joint venture OranjeWind podpisała w tym celu umowę z Buss Terminal Eemshaven. Prace budowlane na morskiej farmie wiatrowej rozpoczną się na początku 2026 roku, a instalacja turbin na miejscu, około 278 km od Eemshaven, ma ruszyć na początku 2027 roku. Terminal będzie obsługiwał rozładunek, magazynowanie i wstępny montaż głównych komponentów turbin oraz okablowania między turbinami, podczas gdy fundamenty monopalowe będą transportowane bezpośrednio na miejsce instalacji z zakładu produkcyjnego Sif w porcie Rotterdam. Projekt wykorzysta 53 turbiny Vestas o mocy 15 MW, a jego roczna produkcja ma wynieść około 3 TWh, co wystarczy do zasilenia ponad miliona holenderskich gospodarstw domowych. Terminal Buss w Eemshaven będzie jednocześnie obsługiwał projekty OranjeWind i Nordseecluster B, wykorzystując obszar 35-40 hektarów. Pełne uruchomienie farmy planowane jest na koniec 2027 roku. W realizację projektu zaangażowane są również firmy Jan De Nul Group (transport i instalacja fundamentów oraz turbin), TKF (produkcja i dostawa kabli), DEME (transport i instalacja kabli oraz elementów stalowych) oraz operator sieci TenneT odpowiedzialny za przyłączenie do sieci.

AUSTRALIA | Uniwersytet w Melbourne i Ocean Winds łączą siły w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW), spółka joint venture utworzona przez EDP Renewables i ENGIE, podpisała memorandum o porozumieniu (MoU) z Uniwersytetem w Melbourne, inicjując współpracę w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Australii. Partnerstwo koncentruje się na prowadzeniu pionierskich badań i innowacji w obszarze energetyki wiatrowej, ze szczególnym uwzględnieniem minimalizacji ograniczeń środowiskowych. Współpraca obejmie kluczowe obszary, takie jak nauki morskie, wpływ na klimat, przesył energii oraz aspekty środowiskowe i technologiczne związane z morską energetyką wiatrową w Australii. Porozumienie jest istotnym krokiem w rozwoju projektu High Sea Wind, realizowanego przez Ocean Winds u wybrzeży Gippsland, który ma osiągnąć moc zainstalowaną 1,28 GW – wystarczającą do zasilenia miliona gospodarstw domowych w stanie Victoria i redukcji emisji CO₂ o 5,3 miliona ton rocznie. Uniwersytet w Melbourne, wraz z innymi uczelniami, utworzył Australijskie Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej (ACOWE), którego celem jest dostarczanie rozwiązań opartych na dowodach naukowych i kształcenie wykwalifikowanej kadry dla zrównoważonego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Australii. Współpraca ma wspierać realizację ambitnych celów stanu Victoria w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

DANIA | Siemens Gamesa rozpoczyna instalację prototypu turbiny wiatrowej o mocy 21 MW

Siemens Gamesa transportuje gondolę z zakładu w Brande do centrum testowego turbin wiatrowych Østerild w Danii – potwierdzili dziennikarze portalu OffshoreWIND.biz. Według duńskich mediów, jest to prototyp nowej turbiny wiatrowej o mocy 21 MW, o której Bloomberg informował wcześniej w tym roku. Transport gondoli o wymiarach 11×11 metrów wymagał specjalnych przygotowań, w tym demontażu latarni i znaków drogowych oraz poszerzenia rond. Gondola zostanie zamontowana na już zainstalowanej wieży o wysokości 170 metrów. Projekt jest częściowo finansowany przez Komisję Europejską w ramach inicjatywy HIPPOW (Highly Innovative Prototype of the most Powerful Offshore Wind turbine generator), na którą firma otrzymała grant w wysokości 30 milionów euro. Nowa turbina ma oferować o 40% większą moc niż obecna największa platforma firmy o mocy 14 MW. Zgodnie z dokumentacją unijną, prace nad prototypem rozpoczęły się w kwietniu 2024 roku, a instalacja testowa ma zostać ukończona do 31 grudnia 2024 roku. Projekt HIPPOW obejmuje nie tylko testy jednej z najpotężniejszych turbin wiatrowych na świecie, ale także demonstrację innowacji w zakresie produktu i procesu instalacji, w tym rozwiązań dotyczących łożysk, systemu elektrycznego, instalacji łopat i wieży, systemu chłodzenia oraz strategii konserwacji.

SZKOCJA | Rekordowe 150 milionów funtów na rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Szkocji

Rząd Szkocji ogłosił rekordową inwestycję kapitałową w wysokości 150 milionów funtów na wsparcie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Jest to część pięcioletniego planu strategicznego o wartości do 500 milionów funtów, który ma przyciągnąć prywatne inwestycje o wartości 1,5 miliarda funtów. Inicjatywa ma stworzyć tysiące dobrze płatnych, zielonych miejsc pracy w całej Szkocji w nadchodzącej dekadzie. Budżet na lata 2025-26 przewiduje również utworzenie centrum morskiej energetyki wiatrowej w północno-wschodniej części kraju, które ma ułatwić branży współpracę z zespołami odpowiedzialnymi za politykę energetyczną. Inwestycja jest następstwem niedawno opublikowanej Zielonej Strategii Przemysłowej, która wskazała sektor wiatrowy jako jeden z pięciu priorytetowych obszarów rozwoju i inwestycji w Szkocji. Ogłoszone finansowanie, które jest prawie trzykrotnie większe niż w poprzednim roku budżetowym (67 milionów funtów w latach 2024-25), ma wspierać pewność rynkową i tworzyć wysoce produktywną, konkurencyjną gospodarkę w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, wspierając innowacje i rozwój umiejętności.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje