Morskie farmy wiatrowe to klucz do niezależności energetycznej państw bałtyckich

Rozwój OZE, a w szczególności morskich farm wiatrowych, ma kluczowe znaczenie dla niezależności energetycznej państw bałtyckich – to jeden z głównych wniosków płynących z konferencji Rady Bałtyckiej i Bałtyckiej Rady Ministrów, która odbyła się w dniach 16-17 maja 2024 r. w Wilnie.

Podczas konferencji ,,Przyszłość energetyczna państw bałtyckich: wspólne stawianie czoła regionalnym wyzwaniom” przedstawiciele Litwy, Łotwy i Estonii rozmawiali na temat ściślejszej współpracy między państwami bałtyckimi, mającą na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej regionu. Uczestnicy dyskutowali również o energii odnawialnej w krajach bałtyckich pod kątem koordynacji strategii i promowaniu wspólnych projektów.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że od początku wojny Rosji na Ukrainie, kraje bałtyckie przyspieszyły działania w sektorze energetycznym i szybko realizują plany związane z dywersyfikacji dostaw energii Państwa bałtyckie, które wcześniej były jednymi z najbardziej narażonych krajów na realizowaną przez Rosję politykę wykorzystywania surowców energetycznych jako instrumentów nacisków, są na dobrej drodze do uodpornienia się na takie zagrożenia.

Według Andriusa Kupčinskasa, szefa delegacji litewskiego Sejmu (Seimas) do Rady Bałtyckiej i przewodniczącego Rady Bałtyckiej, kluczowe znaczenie ma wzmocniona współpraca na szczeblu politycznym między państwami członkowskimi położonymi nad Morzem Bałtyckim w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i przyspieszenie współpraca w zakresie dostaw energii odnawialnej.

Jak podkreśla litewski Sejm, produkcja energii z OZE jest kluczową odpowiedzią na kryzys klimatyczny i transformację energetyczną, ponieważ przyszłość systemu energetycznego nie będzie opierać się na jednej technologii lub jednym źródle pozyskiwania energii. Wręcz przeciwnie, powstanie zintegrowany system, z udziałem wodoru, lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, a także gazu ziemnego i biometanu.

Według służb prasowych w odniesieniu do rozwoju OZE w trakcje konferencji osiągnięto ważne porozumienia w sprawie rozwoju nowych połączeń międzysystemowych i produkcji zielonej energii. Według przewodniczącego Rady Bałtyckiej, przyszłość niezależności energetycznej krajów bałtyckich leży w rozwoju OZE, szczególności projektów morskich farm wiatrowych, które wymagają połączeń międzysystemowych między krajami bałtyckimi, a także z krajami skandynawskimi i środkowoeuropejskimi.

– Obecnie wszystkie kraje bałtyckie rozwijają morskie i lądowe farmy wiatrowe i zaczynają wykorzystywać ogromny potencjał Morza Bałtyckiego, jeśli chodzi o zasilanie transformacji energetycznej poprzez morską energetykę wiatrową. Ten wzrost aktywności jest zgodny ze zwiększonym naciskiem na bezpieczeństwo energetyczne i cele w zakresie OZE – potwierdza Kupčinskas.

Rada Bałtycka jest organizacją utworzoną w 1990 r. przez Estonię, Łotwę i Litwę, mającą koordynować politykę zagraniczną trzech państw. Bałtycką Radę Ministrów powołano z kolei w 1994 r. w celu wzmocnienia i kontynuacji współpracy kolejnych rządów przejmujących władze w krajach bałtyckich.

Źródło: Litewski Sejm, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Morskie farmy wiatrowe to klucz do niezależności energetycznej państw bałtyckich