Litgrid, operator systemu przesyłowego na Litwie, rozpoczął prace związane z planowaniem przestrzennym i oceną oddziaływania na środowiska litewskiego odcinka lądowego połączenia elektroenergetycznego z Polską – Harmony Link.
– Sprawnie przenosimy złożony i ważny projekt Harmony Link z morza na ląd i konsekwentnie kontynuujemy nasze prace. Po podpisaniu umowy z dostawcą usług rozpoczęliśmy etap przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego. Dążymy do tego, aby nowe połączenie miało jak najmniejszy wpływ na środowisko i mieszkańców. Harmony Link to strategiczny projekt dla Litwy. Połączenie to zapewni zdolności przesyłowe dla komercyjnego handlu energią elektryczną po synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną – stwierdził Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid.
Operator podpisał umowę ze spółką UAB Ardynas, która wygrała przetarg na prace związane z planowaniem przestrzennym i oceną oddziaływania na środowisko.
Do końca 2026 r. zostanie opracowany plan rozwoju infrastruktury inżynieryjnej, ale także przeprowadzona zostanie ocena wpływu na środowisko połączenie, określenie i rejestracja służebności gruntowych i terenów podlegających specjalnym warunkom użytkowania oraz inne powiązane prace.
W połowie lipca 2024 r. PSE i Litgrid, operatorzy systemów przesyłowych w Polsce i na Litwie, podpisali porozumienie w sprawie realizacji połączenia lądowego Harmony Link, o czym informowaliśmy na offshorewindpoland.pl
Projekt zakłada budowę nowej, dwutorowej linii prądu zmiennego o napięciu 220 kV pomiędzy stacjami Ełk Bis w Polsce i nową stacją Gižai na Litwie. Na potrzeby połączenia PSE wybudują również dwie nowe stacje, Norki i Wigry. Zmodernizowana zostanie również istniejąca linia 220 kV Ostrołęka – Ełk Bis.
Do końca 2024 r. PSE i Litgrid podejmą tzw. ostateczną decyzję finansową, co umożliwi rozpoczęcie przygotowań do przetargu oraz pozyskania niezbędnych pozwoleń. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, przetargi na prace budowlane zostaną przeprowadzone w 2026 r., a nowe połączenie zostanie oddane do użytku do końca 2030 r.
W kwietniu 2023 PSE i Litgrid anulowały przetargi na budowę Harmony Link w wariancie podmorskiego połączenia HVDC. Wynikało to ze znacznego wzrostu kosztów zakupu kabla i stacji przekształtnikowych. Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy kontynuowali projekt, poszukując rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów inwestycji oraz jej realizację w najkrótszym możliwym czasie. Jedną z analizowanych opcji była budowa linii lądowej.
Źródło: Litgrid
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.