- REKLAMA -spot_img

Jesienią ruszają prace nad ustawą offshore; cena dla II fazy za kilka tygodni

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka poinformowali, że jesienią rozpoczną się prace nad nowelizacją ustawy o promowaniu wytwarzania w morskich farmach wiatrowych (ustawa offshore wind). Za kilka tygodni ma być ujawniona też propozycja ceny maksymalnej dla energii z morskich farm w II fazie wsparcia.

Motyka w odpowiedzi na pytania dziennikarzy przypomniał, że zakończyły się prace zespołu do spraw ceny maksymalnej, więc jeśli „chodzi o rekomendacje i cenę, to jest kwestia najbliższych tygodni”.

– Jest też kwestia, do której kompleksowo podchodzimy w resorcie. Po ustawie prosumenckiej, ustawie w zakresie odblokowania potencjału lądowej energetyki wiatrowej, przystąpimy do nowelizacji ustawy offshore wind. Uważamy, że szczególny nacisk powinniśmy położyć na local content, na współpracę też z innymi resortami – wyjaśnił Motyka.

„Coś czego może nie widać, a co często z panią minister podkreślamy, to prowadzony efektywny dialog. Wczoraj byliśmy na posiedzeniu morskiego zespołu parlamentarnego i właśnie te kwestie dyskutowaliśmy”.

„Temat nowelizacji ustawy offshore wind dla naszego resortu jest bardzo ważny, wręcz bym powiedział jednym z kluczowych. Myślę, że na jesieni przystąpimy do nowelizacji tej ustawy. Chcemy zagwarantować przede wszystkim lepsze warunki dla rozwoju polskiego przemysłu w całym łańcuchu dostaw”.

Odblokowanie sektora onshore

W tym tygodniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska dodało do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89). Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.

„W wykazie prac legislacyjnych RM znajduje się wiele projektów, które wyszły z naszego resortu (…), dotyczą gospodarki wodorowej, odnawialnych źródeł energii. Dotyczą też kwestii środowiskowych i społecznych – powiedział.

-Mamy już pewien konsensus społeczny i w tej ustawie zapisaliśmy odległość 500 m. Chcemy, by konsensus społeczny i naukowy w zakresie odległości od zabudowań, został utrzymany. (…) Bazujemy na sugestiach organizacji, które są bezpośrednio związane z procesem inwestycyjnym, które opierają swoje procesy inwestycyjne o konkretne raporty naukowe, o wiedzę i dowody, które dają nam gwarancję, że ta odległość jest odległością bezpieczną. To jest odległość, która daje też gigantyczny potencjał, jeśli chodzi o naszą energetykę, bo do 2030 r. Dzięki tym zmianom jesteśmy w stanie odblokować 6 GW mocy w polskim systemie elektroenergetycznym – wyjaśnił Motyka.

„W dokumencie pojawiły się zapisy w zakresie możliwości lokalizowania, inwestowania i tworzenia inwestycji na zasadach zintegrowanego planu inwestycyjnego. To też skróci bardzo mocno cały proces inwestycyjny w ustawie tej prosumenckiej, o której mówiła pani minister, i w ustawie związanej z uproszczeniami w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie. Bardzo mocnym komponentem jest też to przyspieszenie procedur administracyjnych”.

Ustawa „za chwilę ma trafić do konsultacji społecznych” – poinformowała minister Paulina Hennig-Kloska.

Ponadto przedstawiciele MKiŚ poinformowali, że przez okres wakacyjny prowadzone projekt KPEiK będzie konsultowany. Obecnie prowadzone są prace nad poprawkami.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img