Jak instalacje offshore wind wpłyną na przepływ wiatru na Bałtyku? Eksperci przeprowadzili symulację

Eksperci Whiffle i Pondera Consult przeprowadzili symulacje Large Eddy Simulation (metoda symulacji dużych wirów) dla polskiej części Morza Bałtyckiego, który ma potencjał ok. 33 GW do 2040 r. Jak zaznacza Erik Holtslag, ekspert w Pondera Consult, kolejne instalacje offshore wind, które powstaną na Bałtyku, będą miały na siebie wpływ pod względem przepływów powietrza. W jego ocenie kluczowe jest, aby wiedzieć na wczesnym etapie, jak wskaźniki związane z wiatrem wpłyną na opłacalność ekonomiczną (AEP) i gwarantowany okres eksploatacji turbin wiatrowych.

Whiffle, holenderska firma specjalizująca się w numerycznych prognozach pogody z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii obliczeniowych, wspólnie z firmą konsultingową Pondera Consult, przeprowadziła symulację z wykorzystaniem metody dużych wirów turbulentnych (LES). Zakłada ona, że do 2040 r. na polskiej części Bałtyku będą funkcjonowały farmy o mocy do 32 GW. Do symulacji założono, że na obszarze o wymiarach ponad 370 x 155 km zostanie zainstalowanych ponad 2100 turbin wiatrowych NREL-15 MW.

Jak zwraca uwagę Holtslag, na symulacji wyraźnie widoczny jest duży wpływ farm wiatrowych na ogólny przepływ wiatru w regionie. Wynika z niej, że strumienie nadążające nie ograniczają się już do kilku kilometrów za morskimi farmami wiatrowymi, ale nawet w niestabilnych warunkach pogodowych skumulowane efekty obejmują całe „klastry” i rozciągają się z łatwością na dziesiątki kilometrów.

Ponadto, z symulacji wynika, że prędkość wiatru spada przed dotarciem do pierwszych turbin wiatrowych. Przepływ wiatru ma miejsce wokół farmy wiatrowej, co powoduje efekt przyspieszenia przepływów między klastrami.

Jak zauważa Holtslag, ciekawym wnioskiem z przeprowadzonej symulacji jest to, że wyspa Bornholm ma wyraźny wpływ na przepływ wiatru (można zobaczyć mieszanie termiczne prowadzące do powstawania chmur nad cieplejszą niż morze powierzchnią wyspy), co dotyczy bardzo dużej odległości. Również tworzenie się chmur na lądzie jest dobrze zwizualizowane, podobnie jak spadek prędkości wiatru tuż przy linii brzegowej.

Źródło: Whiffle, Linkedin, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Jak instalacje offshore wind wpłyną na przepływ wiatru na Bałtyku? Eksperci przeprowadzili symulację