Szeląg: Gryficki Klaster Energii animuje lokalny biznes

Gryficki Klaster Energii od początku swojej działalności stawia na angażowanie lokalnych podmiotów w proces transformacji energetycznej. Duże nadzieje wiąże też z morską energetyką wiatrową. Łukasz Szeląg w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl wskazuje, że klastry energii mają za zadanie wspierać lokalny biznes tak, aby były partnerem dla inwestorów w regionie Morza Bałtyckiego.

Szeląg wyjaśnia, że Gryficki Klaster Energii od początku powstania jest zaangażowany w rozwój branży wiatrowej – onshore oraz offshore wind.

– W Gryficach znajduje się wiatrak naszego założyciela. W Gryfickim Klastrze Energii działa właściciel biogazowni, a także firma energetyczna będąca na rynku od 35 lat. Trzy lata temu w czasie konferencji w porcie w Kołobrzegu wspólnie z 30 podmiotami z Polski pod patronatem Polskiej Fundacji Przemysłu Przyszłości w Radomiu podpisaliśmy porozumienie na rzecz offshore wind i wodoru. Partnerami wydarzenia byli m.in. Północna Izba Gospodarcza, Wielkopolska Izba Gospodarcza i Kołobrzeska Izba Gospodarcza. To świadczy o zaangażowaniu i poważnym potraktowaniu tematu – wskazuje.

Nasz komentator podkreśla, że klaster tworzy miejsce do współpracy pomiędzy inwestorami offshore sektora wind, a podwykonawcami działań. 

Działania w zakresie offshore wind

Szeląg wylicza, że Gryfickiemu Klastrowi Energii udało się zintegrować środowisko gospodarcze.

– Po drugie zorganizowaliśmy wydarzenia poza miastem Szczecin, ale jednocześnie w ważnych ośrodkach gospodarczych. W miejscach, gdzie biznesowi kibicuje lokalna społeczność. Po trzecie, promujemy edukację kadr dla branż w obszaru fotowoltaiki, energii z wiatru czy wodoru. Wspólnie z miastem Wałcz i burmistrzem Maciejem Żebrowski zainicjowaliśmy tworzenie Międzyregionalnego Centrum Zielonych Technologii dla Miast, które na dziś zgromadziło 20 podmiotów z Polski – wskazuje.

Szeląg podkreśla, że obserwowane jest zainteresowanie lokalnego biznesu w zakresie udziału w budowie sektora morskiej energetyki wiatrowej oraz budowy potencjału na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

-To są firmy z branży energetycznej, budowlanej, miniarskiej, nadzoru inżynieryjnego oraz obsługi prawnej czy projektowej. Współpracujemy też z portem w Kołobrzegu – mówi.

W ocenie Łukasza Szeląga zadaniem klastrów energii jest wspieranie lokalnego biznesu, aby by był odpowiednim partnerem dla inwestorów.

– Poprzez lokalne relacje klastry mogą ułatwiać powstawanie niezbędnej infrastruktury. Najważniejsze to zapewnienie poszanowania praw lokalnej społeczności przy projektowaniu inwestycji – podkreśla.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Szeląg: Gryficki Klaster Energii animuje lokalny biznes