Estonia przyjęła ustawę przyspieszającą inwestycje w morskie farmy wiatrowe

Parlament Estonii (Riigikogu) przyjął w dniu 28 maja 2024 r. nowelizację kodeksu budowlanego, która ma pomóc w przyspieszeniu realizacji inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Za przyjęciem ustawy głosowało 55 członków izby wobec 18 głosów przeciw (Riigikogu liczy 101 parlamentarzystów – przyp. red.). Ustawa przygotowana przez rząd wprowadza nowy rodzaj licencji dla morskich farm wiatrowych – superficies licence. Do tej pory producenci energii elektrycznej musieli się oddzielnie ubiegać o pozwolenie lokalizacyjne, zgodę środowiskowej na szczególne wykorzystanie wód, a także o pozwolenie na budowę. Na mocy ustawy wszystkie te procedury zostaną skonsolidowane, a inwestor w ramach jednego wniosku będzie mógł otrzymać ww. zgody i pozwolenia.

Ubieganie się o nowe lokalizacje dla morskiej farmy wiatrowej będzie bardziej rozbudowane niż w przypadku dotychczasowej procedury. Mimo to proces rozpatrywania będzie szybszy, ponieważ inwestorzy będą musieli składać mniej dokumentów i wykonywać mniej czynności proceduralnych. Uzyskanie odpowiedniej koncesji (superficies licence) będzie uprawniało do rozpoczęcia budowy morskiej farmy wiatrowej, a także do szczególnego korzystania z wód, które jest do tego niezbędne. W przyszłości wydawana będzie jedna decyzja administracyjna, co zmniejszy również liczbę prowadzonych postępowań.

Nowelizacja upraszcza również repowering turbin wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie ustanawia opłatę za postępowanie w przypadku nowych wniosków o superficies licence, ale również dla tych inwestorów, którzy chcą procedować wnioski w ramach pozwolenia zintegrowanego.

Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej.

Jak informowaliśmy, w aukcjach na obszar Liivi 1 i 2 zwyciężyli wspólnie litewski Ignitis Renewables oraz duński inwestor Copenhagen Infrastructure Partner.

Morska farma wiatrowa na obszarze Liivi 1 składać się będzie z maksymalnie 57 turbin o łącznej mocy do 900 MW oraz maksymalnie dwóch morskich stacji transformatorowych. Planowana maksymalna moc jednej turbiny ma wynosić do 25 MW, a maksymalna wysokość nad średnim poziomem morza do 400 m. Obszar Liivi 1 ma powierzchnię 77,7 km2. 

Morska farma wiatrowa na obszarze Liivi 2 będzie składać się z maksymalnie 88 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 1400 MW i maksymalnie trzech morskich stacji transformatorowych. Planowana maksymalna moc jednej turbiny ma wynieść do 25 MW, a maksymalna wysokość nad średnim poziomem morza wynosi do 400 m. Obszar Liivi 2 ma powierzchnię 114,9 km2. 

Źródło: Parlament Estonii (Riigikogu), własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Estonia przyjęła ustawę przyspieszającą inwestycje w morskie farmy wiatrowe