PSEW 2024: Energetyka wiatrowa wspiera politykę klimatyczną, ale stoi w obliczu wyzwań (RELACJA) 

W Świnoujściu odbyła się 19. edycja Konferencji PSEW 2024. Pierwszego dnia w sercu Pomorza Zachodniego spotkali się najważniejsi przedstawiciele polskiej branży wiatrowej. Podsumowali rozwój sektora w kontekście rosnących wyzwań, w tym tych związanych z przyłączeniem nowych instalacji do sieci. Podczas sesji otwierającej podkreślono, że energetyka wiatrowa na lądzie potrzebuje uwolnienia regulacji. Branża onshore czeka w dalszym ciągu na zmiany w regulacjach, z kolei europejski sektor offshore wind potrzebuje wzmacniać i rozwijać przemysł, by rozpocząć realizację szeroko zakrojonych projektów morskich “made in Poland” oraz “made in Europe”. Jest to kluczowe zadanie na rzecz dalszego rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, ale też dla osiągnięcia celów klimatycznych. Portal OffshoreWindPoland.pl jest patronem medialnym w wydarzenia. 

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) powiedział, że hasłem przewodnim tegorocznej konferencji jest “Energia z wiatru to klucz do transformacji energetycznej naszego kraju”. 

-Spotkamy się w nowych okolicznościach w Świnoujściu. To tutaj energetyka wiatrowa zaczęła swoje kroki. Dziś osiągnęliśmy 10 GW w energetyce wiatrowej pomimo trudności, które napotkały nas w ostatnich latach – wskazał. 

Podkreślił, że morska energetyka wiatrowa niebawem zacznie zasilać gospodarstwa domowe. 

-Nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Liczymy, że współpraca z rządem przybliży nas do kolejnych lokalizacji na morzu. Mamy świetny potencjał w tym zakresie. W tym roku PSEW obchodzi 25-lecie, a w Szczecinie zaczynaliśmy pierwszego kroki – powiedział. 

Jego zdaniem w ostatnich latach kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu. 

-Turbiny to symbol suwerenności i wolności – powiedział. 

Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wyraźnie zaznaczył, że Świnoujście w końcu doczekało się rozwoju energetyki wiatrowej, w tym sektora offshore wind. 

-Jesteśmy liderem w produkcji OZE i wciąż mamy potencjał do rozwoju energetyki wiatrowej onshore, ale też offshore wind. Czekamy na zmianę regulacji prawnych, by lepiej rozwijać energetykę wiatrową. Województwo jest stosunkowo mało zaludnione, ale też wietrzne, dlatego warunki są przeogromne do rozwoju wiatru. Największy potencjał daje energetyka offshore wind, gdzie możemy rozwijać zakłady przemysłowe. Mamy aspirację, by być hubem offshore wind w Polsce – powiedział. 

W dalszej części wystąpienia podkreślił, że Świnoujście to dzisiaj nie tylko atrakcja turystyczna, ale także idealna przestrzeń do prowadzenia działalności biznesowej w sektorze OZE. 

-Witajcie w miejscu, które jest dedykowane morskiej energetyce wiatrowej. Świnoujście to nie tylko rozwijający się kurort, ale też miasto dające światową jakość biznesową – powiedział. 

Giles Dickson, wiceprezes WindEurope również zauważył duże znaczenie Świnoujścia w zakresie dalszego rozwoju energetyki wiatrowej, w szczególności bazy przemysłowej. Wskazał na istotną rolę Europejskiego Zielonego Ładu, który wyznaczył ambitne cele postępu OZE. Zauważył przy tym, że epidemia COVID-19 przerwała łańcuchy dostaw i zapoczątkowała kryzys energetyczny, podczas którego szybujące ceny gazu przełożyły się na cele w aspekcie energii elektrycznej. Podkreślił, że w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej założono przyspieszenie procesu w projektach OZE, co zapewnił plan m.in. REPower EU. 

-Aby przyspieszyć rozwój OZE, potrzebne jest usprawnienie procedur związanych z projektami, czyli cały permitting – powiedział. 

Dickson chwalił Polskę za sukcesy w transformacji energetycznej. Wskazał też na ważną rolę bezpieczeństwa energetycznego, które może wesprzeć rozwój regionów, uniezależniając kraj od paliw kopalnych. Podkreślił, że offshore wind potrzebuje rodzimych fabryk, a Świnoujście jest jednym z miejsc, gdzie są i powinny być lokowane nowe zakłady tego rodzaju. 

Musimy wrzucić wyższy bieg we wdrażaniu OZE

Kolejnym gościem 19. edycji Konferencji PSEW2024 był Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy. W swoim wystąpieniu skupił się na wyzwaniach, jakie wyznaczają codzienność osób zaangażowanych w rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Zauważył, że mimo licznych obietnic, rzeczywistość powyborcza niewiele zmieniła się w zakresie wdrażania idei Europejskiego Zielonego Ładu. W jego słowach wybrzmiała pewność, że ekologiczna energia to nie tylko wybór światopoglądowy, niezbędny dla zahamowania zmian klimatycznych i ochrony środowiska, ale także rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie, które wspiera i gwarantuje wzrost gospodarczy. 

Jabłoński podkreślił, że aby przeprowadzić transformację energetyczną, trzeba działać na wielu frontach jednocześnie. Pierwszym istotnym pomysłem jest maksymalna aktywizacja odbiorców energii do konsumpcji z wykorzystaniem taryf dynamicznych. Niezbędne jest także uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie, między innymi poprzez ostateczne zatwierdzenie i wdrożenie postulatu odległości minimalnej 500 metrów. Potrzebne jest również zwiększenie konkurencyjności przemysłu dzięki budowie linii bezpośrednich, łączących instalacje OZE z odbiorcami. 

-Gdybyśmy mogli przyłączać się nieskrępowanie do przemysłu, moglibyśmy poprawić konkurencyjność gospodarki oraz wesprzeć eksport produktów – podkreślił. 

Ostatnim z wymienionych elementów była potrzeba rozwoju systemu magazynowania energii, co pomoże obniżyć udział energetyki węglowej w miksie energetycznym Polski. 

Ważny głos w debacie o dostosowaniu rynku pracy zajął Bogdan Groborz, były górnik, technik turbin wiatrowych. Na bazie własnego doświadczenia opowiedział o zmianie zawodu z pracy w kopalni węgla kamiennego do działalności na turbinie wiatrowej. Poinformował, że przy podejmowaniu decyzji o zmianie liczyła się dla niego decyzja całej rodziny. Sam skorzystał z oferty szwedzkiego dewelopera OX2, gdzie przeszedł darmowe szkolenie przygotowujące do nowego wyzwania. Wskazał, że górnicy są gotowym materiałem do wykorzystania w branży wiatrowej. 

-Górnicy posiadają wiedzę inżynieryjną i techniczną, unikatową w zakresie energetyki. Posiadamy wysoką kulturę techniczną. Sprawdzamy się w projektach energetyki wiatrowej – powiedział. 

W panelu usłyszeliśmy też głos RWE Agnieszki Wojnarowskiej, członkini zarządu RWE Renewables Poland Sp. z o.o. Head of Development Poland wskazała, że obecnie bardzo dużo się w dzieje w technologiach OZE – hybrydowe instalacje, aukcje, cable pooling, umowy cPPA to tylko niektóre z przykładów. Transformacja energetyczna dzieje się na naszych oczach. 

-Wyzwanie, z którym się mierzymy, to aby transformacja energetyczna była zrealizowana w sposób odpowiedzialny (…). Czasami zapominamy, że energetyka nie jest tylko dla energetyków – powiedziała.

Obecnie największym wyzwaniem jest z pewnością rozwój sieci. W tym kontekście przedstawiony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne plan jest dobrze oceniany w gronie przedstawicieli branżowych.

Możemy panikować, ale bez wyrywania włosów z głowy

Prof. dr hab. Szymon Malinowski, przewodniczący zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego PAN wskazał, że rozwój transformacji energetycznej i walka ze zmianami klimatu wcale nie jest tak prosta. Stoi na stanowisku, że jesteśmy opóźnieni o ćwierć wieku, gdyż nie zrobiliśmy zbyt wiele, a dodatkowo zepsuliśmy tyle samo, co cywilizacja od początku jej istnienia. Same wysokie ambicje nie muszą przełożyć się na pozytywny wynik. Zauważył także, że nie ma obecnie czasu, aby wprowadzić wszystkie dobre założenia. Potrzebna jest rozsądna polityka i działanie skoordynowane.

Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dodała, że jej instytucja już od 35 lat działa na rzecz poprawy środowiska. 

-Bez pokazania kierunku rozwoju w zakresie OZE, nie będziemy wiedzieć, w którą stronę idziemy. Najnowsza rewizja KPEIK, która stanowi roadmapę, określa cel w zakresie OZE, czyli 50% energetyki odnawialnej w elektroenergetyce. Musimy odpowiadać na wyzwania, które wynikają z powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy – dodała.

Pani Zawadzka-Stępniak podkreśliła także, że potrzebna jest stabilizacja w zakresie przepisów prawa. Zadeklarowała, że NFOŚiGW chce wspierać transformację energetyczną oraz inwestycje w OZE.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

News Hub - PSEW2024

Zostaw komentarz

Strona główna » PSEW 2024: Energetyka wiatrowa wspiera politykę klimatyczną, ale stoi w obliczu wyzwań (RELACJA)