Do KE trafił wniosek o notyfikacji pomocy publicznej dla budowy terminalu instalacyjnego w Gdańsku

Wniosek w sprawie notyfikacji (pomocy publicznej – przyp. red.) dotyczącej finansowania budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w porcie w Gdańsku ze środków z KPO, został skierowany do Komisji Europejskiej – poinformował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Budowa portu instalacyjnego offshore wind w Gdańsku jest jednym z kamieni milowych wskazanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), kryjącym się pod nazwą „B37G Budowa terminalu instalacyjnego offshore”

Proces notyfikacji pomocy publicznej jest złożoną procedurą, w którą obok Ministerstwa Infrastruktur. zaangażowanych jest wiele podmiotów takich jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Centrum Unijnych Projektów Transportowych pełniący funkcje Jednostki Wspierającej, Polski Fundusz Rozwoju, Zarząd Portu Morskiego Gdańsk oraz Istrana.

W ramach rewizji KPO dokonano zmiany wartości docelowych dla portu instalacyjnego w Gdańsku. Jak informowaliśmy, w opisie kamienia milowego „B37G budowa terminalu instalacyjnego offshore” jako wartość docelową zaproponowano „zakończenie prac betoniarskich”, a nie – jak pierwotnie = „uruchomienie i oddanie do użytku nowego pirsu portowego”. Spółka Istrana pełniąca rolę ostatecznego odbiorcy wsparcia (OOW) sygnalizowała, iż harmonogram prac jest dość napięty biorąc pod uwagę konieczność uzyskania szeregu decyzji administracyjnych, jak również sam poziom skomplikowania technicznego budowanej infrastruktury.

Przypomnijmy, że 1 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, przedłożoną przez ministra infrastruktury. Zgodnie z nią terminal ma powstać w Porcie Gdańsk, a jego budowa zostać zakończona w połowie 2025 r. Warto zauważyć, że port w Gdańsku jest wskazywany również jako baza instalacyjna dla projektów realizowanych wspólnie przez PGE i Ørsted. PGE w 2022 r. podpisała w tej sprawie porozumienie z DCT (obecnie Baltic Hub), w którym udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Wcześniej rząd w uchwale wskazał port w Gdyni jako lokalizację terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.

Źródło: Radio Szczecin/Puls Biznesu

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Do KE trafił wniosek o notyfikacji pomocy publicznej dla budowy terminalu instalacyjnego w Gdańsku