Collect Consulting pomoże sięgnąć po środki na budowę portu serwisowego w Łebie

Firma doradcza Collect Consulting, na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni, przygotuje kompletną dokumentację studialną i aplikacyjną dla projektu budowy morskiego terminalu serwisowego dla morskich farm wiatrowych w Łebie.

Zadanie przewiduje przebudowę portu – remont Nabrzeża Maltańskiego – oraz dostępu do portu od strony morza, w tym falochronów tak. Inwestycja umożliwi korzystanie z terminalu dla farm wiatrowych na morzu, przeznaczonego do obsługi jednostek serwisowych offshore wind. Projekt o szacowanym budżecie ok. 232 mln zł planowany jest do realizacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jako inwestycja B2.2.3 Budowa infrastruktury terminalowej offshore.

Przypomnijmy, że port w Łebie jako bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych wskazała spółka Baltic Power z Grupy Orlen, która pod koniec stycznia 2024 r. rozpoczęła jej budowę, a także Equinor, który wspólnie z Polenergią realizuje projekty offshore wind. Z kolei norweski koncern również pozyskał w ostatnim czasie pozwolenie na budowę budynku biurowego oraz budynku magazynowego. Równolegle trwa procedura administracyjna uzyskania pozwolenia na przebudowę nabrzeża, o czym Equinor poinformował naszą redakcję.

Nasza redakcja ustaliła ponadto, że 30 kwietnia 2024 r. w Łebie odbył się przetarg dotyczący nieruchomości położonej przy ul. Jachtowej. Według ustaleń naszych ustaleń działka została wydzierżawiona na okres 5 lat przez spółkę Elektrownia Wiatrowa Baltica 2, podmiot należący do PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiej spółki Ørsted. Inwestorzy w odpowiedzi na nasze pytania potwierdzili ten fakt oraz poinformowali o planach względem dzierżawionej nieruchomości.

Źródło: Collect Consulting, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Collect Consulting pomoże sięgnąć po środki na budowę portu serwisowego w Łebie