Budowa portu przeładunkowego dla łopat wiatrowych w Policach będzie wymagała OOŚ

14 czerwca 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ) wydał postanowienie, w którym stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) planowanego portu przeładunkowego dla łopat turbin wiatrowych, który miałby powstać w Policach. Określił również zakres raportu OOŚ.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, w połowie grudnia 2023 r. RDOŚ w Szczecinie wszczął postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) na wniosek LM Wind Power Blades Poland. To firma zajmującą się produkcją łopat turbin wiatrowych, będąca częścią GE Renewable Energy. Inwestycja ma polegać na budowie portu przeładunkowego wraz z placem składowym oraz infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Święta.

LM Wind Power posiada ponad 40-letnie doświadczenie w obszarze produkcji łopat do turbin wiatrowych. Jak informuje spółka, obecnie prawie co piąta turbina wiatrowa na świecie, zarówno lądowa jak i morska, jest wyposażona w łopaty LM Wind Power. Od 1978 r. firma wyprodukowała 263 tys. łopat do turbin wiatrowych. Duński producent łopat wiatrowych został kupiony przez GE w 2017 r. W ten sposób Amerykanie przejęli m.in. zakład produkujący od 2008 r. łopaty wiatrowe w Goleniowie koło Szczecina.

Czarne chmury nad zakładem w Goleniowie

W kwietniu 2024 r. media informowały, że jesienią LM Wind Power zamierza zwolnić nawet 25% pracowników zakładów w podszczecińskim Goleniowie, czyli nawet ok. 200 osób. Wówczas serwis wGoleniowie donosił, że informacja o zamiarze dokonania zwolnień grupowych przekazana została do Powiatowego, a także Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Patryk Wojcieszek z agencji obsługującej GE Vernova, stwierdził w rozmowie z mediami, że podejmowane są kroki w celu przekształcenia LM Wind Power w bardziej zoptymalizowaną i rentowną działalność w ramach grupy GE Vernova, skoncentrowaną na zaspokajaniu potrzeb klientów wewnętrznych i zewnętrznych.

– Jesteśmy w kontakcie z pracownikami i ich przedstawicielami w sprawie zaplanowanych działań i podejmujemy kroki wspierające pracowników, których będą dotyczyć postępujące zmiany – przekonywał Wojcieszek.

W maju portal wGoleniowie informował, że pierwsze wypowiedzenia miały już trafiać do wytypowanych do “redukcji” pracowników. Z kolei w rozmowie z serwisem Powiatowy Urząd Pracy złożył do Ministerstwa Pracy wniosek o przyznanie rezerwy na wdrożenie działań pomocowych dla zwalnianych pracowników.

Źródło: RDOŚ w Szczecinie, wGoleniowie, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Budowa portu przeładunkowego dla łopat wiatrowych w Policach będzie wymagała OOŚ