Budowa bazy serwisowej PGE w Ustce rozpocznie się w 2025 r.

Baza serwisowo-operacyjna w Ustce, która będzie działać na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych PGE Baltica, jest obecnie na końcowym etapie prac związanych z koniecznością rozbiórki pozostałości budynków znajdujących się na terenie przyszłej bazy – informuje naszą redakcję biuro prasowe PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Budowa kluczowego zaplecza na farm realizowanych przez PGE i Ørsted rozpocznie się w 2025 r. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę bazy.

Baza serwisowa PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci. Już dziś PGE wspiera lokalne ośrodki edukacyjne.

– To obiekty po dawnej przetwórni rybnej. Obecnie trwa etap usuwania fundamentów budynków, zniszczonych nawierzchni i infrastruktury podziemnej. Zgodnie z planem, rozbiórki powinny zakończyć się jeszcze w czerwcu, a całkowite uporządkowanie terenu nastąpi przed sezonem wakacyjnym, do końca drugiego kwartału tego roku – informuje nas PGE.

Rozbiórka dotyczy 9 budynków, których stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie – wśród nich są tzw. wytwórnia lodu, główny energetyk, maszynownia i hala produkcyjna. Usunięta zostanie także stara nawierzchnia na terenie nieruchomości. Rozbiórce nie podlega budynek Starej Sieciarni, którą PGE Baltica planuje zaadoptować w przyszłości na centrum szkoleniowe.      

Wykonawca zostanie wyłoniony w 2024 r.

PGE Polska Grupa Energetyczna informuje, że jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę bazy – obiektów, placu i nabrzeża. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2025, a oddanie bazy do użytku na rok 2026.

-PGE Baltica posiada decyzję środowiskową i jest na końcowym etapie pozyskiwania wszystkich pozwoleń związanych z budową bazy. Pierwszą morską farmą wiatrową, którą będzie obsługiwać baza serwisowa w Ustce, będzie projekt Baltica 2 realizowany wspólnie przez PGE i Ørsted – informuje PGE.

W październiku 2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce, a na początku grudnia 2023 r. ruszyły prace rozbiórkowe na terenie portu.

Przedstawiciele polskiego koncernu wskazywali wielokrotnie, że budowa portu serwisowego to szansa na powstanie nowych miejsc pracy w Ustce. Jednocześnie zapewniają, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

Inwestycje w Ustce

16 maja 2024 r. do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Ustce. Konsultacje potrwają 10 dni. Dokument ma zapewnić efektywne wykorzystanie wód portowych dla celów społecznych i gospodarczych oraz ma posłużyć do planowania przyszłych inwestycji.

W marcu 2024 r. Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej remontu ponad stuletnich falochronów w Porcie Ustka.

Zostaw komentarz

Strona główna » Budowa bazy serwisowej PGE w Ustce rozpocznie się w 2025 r.