Branża wiatrowa deklaruje wsparcie działań w ramach Clean Industrial Deal

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj Clean Industrial Deal, nową strategię UE mającą na celu zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki. Dokument podkreśla fundamentalną rolę elektryfikacji dla konkurencyjności przemysłu oraz konieczność przyspieszenia rozwoju krajowej energetyki bezemisyjnej. Energetyka wiatrowa – jako lokalne, konkurencyjne i skalowalne źródło energii – jest wyjątkowo dobrze przygotowana do realizacji celów Clean Industrial Deal i zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną – przekonuje Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope.

Clean Industrial Deal jasno wskazuje, że elektryfikacja oparta na lokalnie wytwarzanej energii to właściwa droga do zwiększenia naszej konkurencyjności przemysłowej. Strategia słusznie podkreśla, że przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń dla odnawialnych źródeł energii i rozbudowa sieci są niezbędne. Świetnie, że Europejski Bank Inwestycyjny pomoże, wspierając produkcję elementów sieci i obniżając ryzyko umów zakupu energii odnawialnej” – komentuje Pierre Tardieu, dyrektor ds. polityki w WindEurope.

Tardieu w komentarzu wskazuje, że nowa strategia wprowadza pięć konkretnych działań na rzecz przyspieszenia elektryfikacji europejskiej gospodarki. Pierwszym z nich jest zwiększenie podaży energii odnawialnej poprzez usprawnienie procedur wydawania pozwoleń dla OZE, magazynów energii i infrastruktury sieciowej na poziomie krajowym. Równolegle strategia koncentruje się na ułatwieniu przemysłowi bezpośredniego zakupu energii odnawialnej poprzez umowy PPA, czemu służyć będzie nowy program pilotażowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 500 milionów euro na ograniczenie ryzyka związanego z tymi umowami.

Trzecim filarem jest przyspieszenie rozbudowy sieci elektroenergetycznych poprzez zwiększenie europejskich zdolności produkcyjnych sprzętu sieciowego. EBI zamierza uruchomić na ten cel pakiet wsparcia o wartości 1,5 miliarda euro. Czwartym elementem jest kompleksowe wsparcie operacyjne i inwestycyjne dla przemysłu w transformacji procesów w kierunku dekarbonizacji i elektryfikacji – na ten cel Clean Industrial Deal proponuje utworzenie nowego banku z budżetem do 100 miliardów euro, z pierwszym projektem pilotażowym o wartości 1 miliarda euro już w 2025 roku.

Strategię uzupełnia piąty element – reforma cen energii elektrycznej poprzez obniżenie podatków od energii elektrycznej i usunięcie opłat niezwiązanych bezpośrednio z energetyką, które obecnie nieuzasadnienie podnoszą koszty dla odbiorców końcowych.

To drugi akt Zielonego Ładu, przekształcający nasze zobowiązania klimatyczne w strategię wzrostu. Mamy technologię i wiedzę„, podkreśla Tardieu, cytując słowa Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej: „Europa jest graczem, a nie polem do gry”.

Zapowiedział, że przy odpowiednich sygnałach inwestycyjnych i stabilnych zasadach funkcjonowania rynku energii, europejski przemysł wiatrowy jest gotowy do pełnego udziału w realizacji Clean Industrial Deal.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img