BGK pracuje z MAP nad uruchomieniem finansowania dla morskiej energetyki wiatrowej

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pracuje z Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) nad uruchomieniem finansowania dla morskiej energetyki wiatrowej ze środków Krajowego Planu i Odbudowy (KPO). Jak poinformowała podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie Marta Postuła, wiceprezes banku, BKG chce jeszcze w czerwcu podpisać z MAP i Ministerstwem Klimatu i Środowiska umowy dotyczące wdrażania KPO.

Jak poinformowała wiceprezes Postuła, cytowana przez Polską Agencję Prasową. kwota dofinansowania na morską energetykę wiatrową wyniesie ok. 4,9 mld euro.

– W tej chwili negocjujemy z Ministerstwem Aktywów Państwowych w zakresie tego projektu, jak również negocjujemy z wielkimi projektami. Mamy uzyskać efekt końcowy, wskaźnikowy w wysokości 3 GW, muszą być finansowane co najmniej dwa projekty. Mamy nadzieję, że umowa z MAP będzie podpisana do końca czerwca i będziemy mogli przystępować do badania projektów offshore – powiedziała wiceprezes BGK.

Jak dodała, trwają negocjacje, by środki na ten cel mogły być wydatkowane później niż w 2026 r. Z kolei ponad 16 mld euro może być przeznaczone na modernizację systemu energetycznego, w tym sieci przesyłowych i magazynów energii.

Przypomniała, że BGK jest jednostką, która negocjuje warunki podpisania wdrożenia KPO z ministrami, którzy są za to odpowiedzialni.

– Przez BGK przechodzi kwota ok. 30 mld euro w postaci instrumentów w dużej mierze pożyczkowych, ale mamy też instrument dla wodoru, który jest instrumentem dotacyjnym – stwierdziła.

Jak podkreśliła przedstawicielka BGK w tym momencie została ,,otwarta cała pula” .

– Czekamy na ostatnie szczegóły i podpisanie z ministrami odpowiedzialnymi za dane obszary. Mamy nadzieję, że z Ministerstwem Aktywów Państwowych umowę podpiszemy jeszcze w czerwcu, podobnie jak z Ministerstwem Klimatu. Wnioski to trzeci-czwarty kwartał – dodała cytowana przez PAP wiceprezes Postuła.

Przypomnijmy, że 8 kwietnia br. BGK i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało umowę na wdrażanie Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Instrument finansowany jest z KPO. Skorzystają z niego m.in. jednostki samorządu terytorialnego  i spółki komunalne. Środki można przeznaczyć na przykład na inwestycje w tereny zielone czy termomodernizację i OZE. Budżet projektu to 40 mld zł.

Źródło: PAP, BGK, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » BGK pracuje z MAP nad uruchomieniem finansowania dla morskiej energetyki wiatrowej