60 GW do 2037 r. BSH publikuje projekt aktualizacji planu zagospodarowania obszarów morskich

Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) opublikowała projekt aktualizacji nowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich w kontekście dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech do 2037 r. Ustawowy cel ekspansji 40 GW w 2035 r. zostanie zwiększony o 10 GW do poziomu 50 GW. Głównym celem Niemiec pozostaje poziom 70 GW w offshore wind do 2045 r.

Plan rozwoju obszaru jest centralnym instrumentem planowania ekspansji morskiej energetyki wiatrowej. Określa on konkretne obszary dla energetyki wiatrowej na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim, terminy przetargów i aukcji, terminy uruchomienia instalacji i podłączenia do sieci. Z dokumentu wynika, że do 2037 r. łączna moc zainstalowana na niemieckich wodach Morza Północnego i Bałtyckiego ma wynieść ok. 60 GW. Morska energetyka wiatrowa pozostanie kluczowym filarem transformacji systemu energetycznego Niemiec.

-Dzięki planowi tworzymy bezpieczeństwo planowania i inwestycji dla wszystkich zaangażowanych stron i wnosimy nasz wkład w rozwój zrównoważonych łańcuchów dostaw – powiedział minister federalny Robert Habeck.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego opiera się na projekcie ustawy mającej na celu wdrożenie dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i sieci elektroenergetycznych oraz zmianę ustawy o federalnym planie wymagań z dnia 27 marca tego roku. Po raz pierwszy w Planie Rozwoju Obszaru 2023 wyznaczono obszary przyspieszonego rozwoju dla morskich turbin wiatrowych i obszary dla infrastruktury sieciowej. Jest to konsekwencja wprowadzonych rządowym projektem zmian w ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, które służą implementacji dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (UE) 2018/2001.

Obszary przyspieszonego rozwoju OZE

Na wyznaczonych w planie obszarach, gdzie powstanie ok. 36 GW w offshore wind, będą obowiązywać uproszczone warunki wydawania zezwoleń. Zostały one wyznaczone tam, gdzie nie przewiduje się znaczącego wpływu instalacji na otoczenie i środowisko. Władze mają czas na przeanalizowanie propozycji do 8 lipca 2024 r., a opinia publiczna może zgłaszać uwagi do projektów dokumentów do 8 sierpnia 2024 r. 4 września 2024 r. BSH omówi projekty i otrzymane uwagi na spotkaniu dyskusyjnym. Na tej podstawie BSH dokona przeglądu projektu i opublikuje ostateczną wersję planu zagospodarowania przestrzennego pod koniec 2024 roku.

Aby zapewnić optymalny rozwój offshore wind i osiągnięcie długoterminowego celu 70 GW do 2045 r., zidentyfikowano i zdefiniowano potencjalne obszary na rzecz rozwoju offshore wind. Dotyczy to w szczególności obszarów w rejonie istniejącej trasy żeglugowej SN10.

-W ciągu ostatnich kilku lat intensywnie wymienialiśmy się pomysłami z naszymi duńskimi i holenderskimi sąsiadami oraz innymi odpowiedzialnymi departamentami administracji federalnej. Naszym wspólnym celem było zdobycie dodatkowej przestrzeni dla krajowych celów ekspansji offshore i jednocześnie zapewnienie zapewnić bezpieczeństwo i łatwość żeglugi międzynarodowej. Dzięki przedstawionemu planowi będziemy mogli wyznaczyć dodatkowe obszary dla energetyki wiatrowej w wolumenie znacznie ponad 10 GW poprzez nową strukturę szlaków żeglugowych – powiedział prezes BSH Helge Heegewaldt.

Projekt wyznaczył też obszary, gdzie powstaną morskie stacje transformatorowe łączące kilka farm wiatrowych (pojawiły się w niemieckim planie rozwoju sieci) oraz identyfikuje transgraniczne trasy kablowe (interkonektory) do krajów sąsiednich.

Zostaw komentarz

Strona główna » 60 GW do 2037 r. BSH publikuje projekt aktualizacji planu zagospodarowania obszarów morskich